| [08:07] Vinstökning för Skistar |
| [07:30] Kyrkoherden berättar om avhoppet |
| [07:25] Fler kvinnor blir alkoholister |
| [07:22] Almtuna eller Malmö i premiären? |
| [07:15] Mördarbacken är bästa publikplatsen |
| [07:00] SSAB ska drogtesta anställda |
| [06:51] Dyrt att behålla fasad |
| [06:40] Fotbollshall kan vara felbyggd |
| [06:35] Här är Dalarnas billigaste bensin |
| [06:20] LIF har lärt sig av fiaskot |
| [06:10] Orsakören satsar på folkmusik |
| [05:30] Barnen gav skolkassan till Haiti |
| [21:33] Skidhjältarna hyllades |
| [21:24] SKL har spräckt bevisning mot Quick |
| [21:05] Anna jagar revansch |
| [20:30] Han letar vargspår |
| [19:30] Testade skidor för första gången |
| [18:10] Här greps pistolmännen |
| [17:26] Nordström missar kvalserien |
| [16:12] Snart åtal för mordbrand |
| [08:25] Ola får möta sitt forna lag |
| [08:25] Jihde ska lyfta Linköping |
| [08:25] Mullsjö överlägset i ettan |
| [08:09] Croneborg vann i Kina |
| [08:06] Tuffa Melinda ska visa vägen |
| [08:06] Kanadensisk sparring för Falulag |
| [07:22] Almtuna eller Malmö i premiären? |
| [06:20] LIF har lärt sig av fiaskot |
| [06:19] Goth: "Nordström hade behövts" |
| [23:33] Satsade på Molde men hamnade i Dalkurd |
| [22:58] Laddad Hellner siktar högt. |
| [22:05] Pinsamt, IBF Falun! |
| [21:05] Falun finns i Northugs hjärta |
| [21:05] Anna jagar revansch |
| [17:26] Nordström missar kvalserien |
| [17:26] Northug ska få VM till Falun |
| [09:08] Uppsving för handbollen |
| [09:08] "Horndal" avvaktar kvalserien |
| [08:52] AIK:s doldis tror på seger |
| [08:47] Nordmark klar för SM-final |
| [08:11] Norsksvensk folkrock till Rättvik |
| [08:11] Trams och party med Elov & Beny |
| [08:11] Miljömedveten musikal till Falun |
| [08:11] Myten blir till människa |
| [07:57] "Män som hatar kvinnor" hyllas i USA |
| [06:10] Orsakören satsar på folkmusik |
| [06:09] Vinnande folkmusikkoncept |
| [05:00] Ludvikaband satsar |
| [16:17] Bara tre kvar i "Let's dance" |
| [16:14] "The Hobbit" filmas i juli |
| [15:52] Punkpappa Lyxzéns svenska debut |
| [15:04] Fiskare fick miljonkontrakt |
| [13:09] Ny dokumentär om Michael Jackson |
| [13:09] Göteborgs filmfestival polisanmäld |
| [11:51] Jack White jobbar med Jay-Z |
| Mamma åt sin mamma |
| Dags att väcka pelargonerna |
| "Kärringar som vi dör inte så lätt" |
| Design som håller än idag |
| Drömmen om en syster blev sann |
| [07:28] Bygg för människor - inte för BNP |
| [07:26] Fastna inte i kategorier |
| [07:24] Mitträfflor ersätter inte vajerräcken |
| [07:23] Viktigt veckoslut för Faluns status |
| [07:23] Moderaterna och Nato |

Äktenskapet är på uppsving. Samtidigt som befolkningen i länet växer, ökar antalet giftermål och registrerade partnerskap för sjätte året i rad. Förra året sade cirka 2300 personer ja till varandra. Trots vigsel-boomen står många par utanför samhället och juridikens fulla acceptans.
Att fria gör de flesta av romantiska skäl. Man är kär och vill visa släkt, vänner och samhälle att kärlekslöftet är på allvar. Men med vigselbeviset följer en rad rättigheter och skyldigheter, och det är mycket stor skillnad på att vara sambo och att vara gift. Oavsett hur länge ett par har levt ihop, betraktas inte en sambo som närmast anhörig i juridisk mening. De har ingen rätt till arv eller synpunkter på vården om partnern skulle bli sjuk. Sambor delar heller inte lika på tillgångar vid en separation. Allt detta har gifta rätt till.
Vill man ändå leva som sambor måste man vara medveten om vem som betalar vad, så att inte alla kapitalvaror ägs av den ena parten. Kvinnor löper störst risk att stå med minst i hand när allt är fördelat, eftersom de oftare köper förbrukningsvaror som mat och kläder. Inköpen av bil, stereo och tv står många gånger mannen för.
Skilsmässorna ligger kvar på en stabil hög nivå. Över 1100 personer i Dalarna skilde sig i fjol. Att bryta upp från ett äktenskap och kanske hitta en ny kärlekspartner efter några år, leder till ett ökat antal ombildade familjer. För en av fem svenska familjer är begrepp som bonusbarn, plastmorsor och låtsaspappor välbekanta begrepp.
Fortfarande råder olika synsätt på olikkönade och samkönade brudpar. Frågan om samkönat äktenskap också ska tas upp i äktenskapsbalken sliter isär alliansen. Kristdemokraterna stretar emot och hävdar att äktenskapet mellan man och kvinna är den enda rätta basen för barnaproduktion. Detta trots skilsmässostatistiken och det faktum att många gifter sig utan att skaffa barn.
Den traditionella kärnfamiljen med gifta föräldrar är inte längre lika självklar, även om den fortfarande är vanligast. Äktenskapet borde därför göras så öppen och tillgänglig för alla. Det är inte enbart en kärleksakt, utan en laglig o¨verenskommelse mellan makar. Så länge homosexuella och sambor fortfarande diskrimineras i juridisk mening, är synen på äktenskapet fast i en tid då konvenans och sociala normer var överordnat personlig lycka.
I slutändan är det alltid den enskilda ma¨nniskan som avgo¨r vilken relation och familjeform som a¨r bäst. Den människosynen måste lysa igenom även i äktenskapsbalken. Senast i början av 2009 måste riksdagen klubba igenom en könsneutral äktenskapsbalk. Sverige har väntat länge nog. Likaså måste de juridiska rättigheterna för samboende par utökas, genom exempelvis genom en frivillig registrering.
|
Pernilla Ohlin pernilla.ohlin@dt.se |
Publicerad: 2008-08-15 08:34 |
"Varför slå ihop partnerskap och äktenskap?"| Visa på Facebook: |
Skriv ut: |
|
|
Mer Ledare Friday 19 March 2010: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|