Skatteutjämningen måste genomföras
Relaterat
Kristdemokraterna och Centern är de partier i alliansen som nu slår larm om att främst Moderaterna vill dröja med det skatteutjämningsförslag som utjämningskommittén, i stor enighet, lämnat över till regeringen. Torsten Larsson (KD), kommunpolitiker i Vansbro, tycker det är oroväckande tyst.Fotograf: Stina Rapp
Tidningens ledarsida tar den 17 februari upp skatteutjämningssystemet, vilket är utmärkt!
Med anledning av det vill jag framföra att det under lång tid funnits en samsyn i vårt land att det ska vara likvärdiga ekonomiska förutsättningar för alla kommuner och landsting att tillhandahålla god service oberoende av skattekraft och opåverkbara strukturella kostnader. För detta krävs en långtgående utjämning av skattekraft och av strukturella kostnadsskillnader som inte baseras på olikheter i servicenivå, kvalitet, avgifter och effektivitet.
Den parlamentariska kommitté - ledd av det kristdemokratiska kommunalrådet Bengt Germundsson - som i april 2011 lämnade sitt förslag såg över både kostnads- och inkomstutjämningen och konstaterade att dagens skatteutjämning inte ger likvärdiga förutsättningar. Därför föreslogs en revidering av systemet som skulle ge likvärdiga förutsättningar i hela landet.
Eftersom det varit oroväckande tyst från regeringen i denna fråga har jag och några andra kristdemokratiska kommunpolitiker agerat internt i partiet, genom debattinlägg och med samtal med partiledningen, och nu har kristdemokratiska partiledningen beslutat driva ett genomförande av utredningens förslag i regeringen. Det är utmärkt om andra partier i Dalarna också agerar gentemot sina partiledningar i frågan så att vi får ett rättvist skatteutjämningssystem i landet.
Torsten Larsson (KD)
Vansbro























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 feb 2012 16:51 Hans Bj (Ej registrerad)
Självklart måste det finnas ett skatteutjämningssystem, eftersom gamla och sjuka människor inte finns jämnt spridda över alla kommuner, och inte heller höginkomsttagarna.
Men det som det nu gäller är att moderaterna i regeringen vill förhala införandet av ett nytt och uppdaterat system. I det gamla systemet används en del gamla underlag, som ger en icke rättvisande bild av hur det ser ut i landets kommuner.
De gamla, icke rättvisande, underlagen har gett stora fördelar för några moderatstyrda kommuner i stockholmsområdet. Men det är helt orimligt att detta ska få vara ett skäl till att inte införa mer rättvisande underlag i systemet.
Skrivet 22 feb 2012 20:01 Eulalius (Ej registrerad)
Ganska märkligt det där med skatteutjämningssystem. Verkar inte bra att ta från en del kommuner och landsting som har bra ekonomi och är välskötta.
Borde vara dags att se över skattesystemet. Merparten av utgifterna i kommuner och landsting är beslutade av riksdagen och borde alltså täckas skatten till staten. Som fördelas till kommuner och landsting enligt någon bra formel baserat på unga och gamla (vård, skola och omsorg).
Som grädde på moset tar kommunen ut ytterligare lite skatt för att finansiera övrig lokal verksamhet.