Eftertankens kranka Sjöstedt
Utan att informera regeringen eller utrikesdepartementet, har Vänsterpartiets ledare Jonas Sjöstedt på eget bevåg deltagit i påtryckningar för att få loss de fängslade journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson. Före jul blev han kontaktad av ministrar i ett afrikanskt land, som ville göra en framstöt hos den etiopiska regeringen.
Sjöstedt har tidigare kritiserat utrikesminister Carl Bildt (M) för att vara för vag i kontakterna med etiopierna. "Jag tror inte att den tysta diplomatin ska vara för tyst. Den ska vara väldigt tydlig" sade han till Dagens Nyheter i en intervju.
Vänsterledaren är givetvis fri att dela ut kängor till höger och vänster. Men att ta saken i egna händer och spela hjälte är inget annat än en attack av hybris. Att inte tala om för regeringen att kontaktförsök av ett annat land ska göras riskerar att äventyra de ömtåliga relationer som har byggts upp mellan Sverige och Etiopien.
Till Ekot säger Sjöstedt att han såg det som ett bra initiativ i försöken att frige svenskarna. Han är dock bekymrad över att historien läckte ut i medierna, eftersom det kan skada förhandlingsprocessen med den etiopiska regimen. Det är så dags nu för Sjöstedt att tänka efter.
I fallet kring de fängslade svenskarna suddas partigränserna ut. Det är samarbete och samstämmighet som gäller för att nå fram. Alltför höga toner från svenskt håll kan få den etiopiska regimen att slå dövörat till.























Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 feb 2012 13:44 loke666 (Ej registrerad)
Jag ser att du redan börjar arbeta med populistiska utspel men du kan väl vänta tills du tillträtt tjänsten som pressansvarig för moderaterna. Jag uppfattar Sjöstedt som en mycket kapabel och klok man och har inga tvivel över att han berättar sanningen om hur denna "anka" gått till. Det är han som blivit kontaktad inte tvärt om. Och att detta nu blåses upp i pressen är naturligtvis olyckligt för alla parter precis som Sjöstedth säger.
Skrivet 16 feb 2012 22:33 GP (Ej registrerad)
Ett tips för Sjöstedt är att också börja stifta egna lagar för vårt land eftersom inte en demokratiskt vald regering respekteras.
Skrivet 16 feb 2012 20:48 Leif Lindström (v) (Ej registrerad)
Lugn och fin Pernilla. Se länk: http://www.vansterpartiet.se/index.php?option=com_content&view=article&id=3757:jonas-sjoestedt-har-inte-foerhandlat-med-etiopiens-regering-&catid=318:utrikespolitik&Itemid=800
En artikel om utrikesminister Bildts förehavanden i Sudan är en mycket mer intressant fråga, utifrån ett trovärdighetsperspektiv.