Ingen optimal lösning
Relaterat
Artikelserie
- Mer om S nye ledare
- Veli-Pekka Säikkälä har jobbat nära Löfven i 16 år 2012-01-26
- Hultqvist: "Ett utmärkt val" 2012-01-26
- Facktopp kan bli partiledare för S 2012-01-26
- Ingalill är nöjd 2012-01-26
Med Stefan Löfven som ny partiledare för Socialdemokraterna blir det visserligen ett delvis indirekt ledarskap eftersom han inte kan delta i riksdagsdebatterna. Men det finns många andra faktorer i hans ledarkompetens som uppväger bristen på manöverutrymme i riksdagen. Löfven är känd som en lugn och trygg person som inte förivrar sig. Han ger sig tid att tänka innan han talar. Det är förmodligen något som det socialdemokratiska partiet kommer att må bra efter de turbulenta månaderna med Håkan Juholt som partiordförande.
När partiledningen väl bestämde sig för en snabb rekrytering valde den att satsa på ett säkert kort. Löfven är knappast den mest spännande och utmanande partiledarkandidaten som ledningen haft att överväga. Vi vet inte heller just nu om han bara är tänkt som en övergångslösning fram till partikongressen eller om Löfven med automatik kan avlägsna beteckningen tillförordnad partiledare från visitkortet efter kongressen 2013. Vad vi dock konstatera är att Socialdemokraterna valt att satsa på trygghet och stabilitet framför förnyelse i det sökta ledarskapet. Hans främsta styrka är rimligen kunskapen om arbetsmarknadens villkor och förutsättningen för tillväxt.
Även om Stefan Löfven inte är den optimala utmaningen för ett parti som snabbt också måste formulera en tydligare programvara, måste det också sägas att han inte är helt okontroversiell. Med sin kärnkraftsvänliga uppfattning går han på tvärs med många andra ledande socialdemokrater. Löfvens uppfattning om energifrågan är förstås danad under hans många år som fackföreningsledare, vars företrädare sällan hymlat om vad de står i energidebatten. Vindkraftens främsta anhängare finns inte bland LO-folket.
En annan käpphäst som möjligen kan ligga den nye partiledaren i fatet är hans agerande i avtalsförhandlingar, senast i höstas, då han gjorde sig ovän med LO:s största förbund Kommunal för att inte vilja ställa upp på jämställdhetspotter inom ramen för LO:s gemensamma lönekrav. Som företrädare för IF Metall har Löfven ogillat de beräkningsmodeller som kvinnopotterna innebär.
Men även om Stefan Löfven åsikter kan vara kontroversiella har han samtidigt ett så gott personligt rykte att det med råge varit tillräckligt för att be honom bli ny ledare.























Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 jan 2012 12:49 Jan-Erik Gasslander Fp Hedemora Socialliberal (Ej registrerad)
Kanske läge för Nya Allansen - kärnkraftsutbyggnaden kan få en chans med honom Folkpartiet o Nya moderaterna.
Men Nya moderaterna behöver nog bli ännu nyare - då kan Sverige kanske klara sej i EU.
Som Jan Engsås brukar säja - " det är svårt att veta om ett vattenledningsrör är liberalt" eller om det är socialdemokratiskt.
Men - Sverige skulle i alla fall slippa den tossiga Närings-o Energipolitiken som Centerpartiet haft lekstuga med alldeles för länge - tur att det blev en varm vinter i år!!
Skrivet 27 jan 2012 03:34 Riksdagsarvode 684 000? (Ej registrerad)
Vill det säga att ingen av de 112 ledamöterna i den socialdemokratiska riksdagsgruppen äger erforderlig kompetens, eller är det måhända en gängse dominant indolens som synliggörs?
Skrivet 26 jan 2012 14:08 alf hjertström (Ej registrerad)
Bra! Kanske en väg till dubbelt ledarskap och avskaffande av monarkin på sikt. SL verkar vara pragmatisk, enande och envis. Jag föreslog S-E Ö som övergångslösning 2010. Jag är säker på att Jämtin försvarar det kvinnliga i ledartrion. Nu kan de under våren lägga fast ett öppet och genomtänkt förfarande till den ordinarie kongressen. Men det kanske går så bra och medför personliga förnyelser med ökat ansvar och vidare ansvarsområden att det blir fortsatt förtroende. Kom ihåg att jag redan inför valet av Persson förde på tal ett delat ledarskap. Det är ännu mer aktuellt idag med globaliseringen och kriserna i både det ena och det andra. För Ludvika är väl en kärnkraftsvän också bra.
Skrivet 26 jan 2012 12:18 Mats - Olof "Matte" (Ej registrerad)
Hej!
Detta valet av ny parti ordförande blir ju bekräftat imorgon. Själv vet jag inte mycket om personen S Löfven, utöver det som medierna nu förmedlar. Men som en kommentar här om att han tydligen företräder en konservativ social demokrati, är ju ändå något som kan ligga bra i grunden, att vete sina rötter. Sen verkar han ju ändå vara visionell och förhoppningsvis konstruktiv i sina kontrovisella inlägg i olika frågor. Eftertanke över om vad vi vill besluta ska ändå kunna appliceras i den reella verkligheten. Den praktiska erfarenheten av beslut som ska hjälpa oss arbetstagare i vår vardag är något att föredra framför ideal om att så här ska det vara, och tro att det ska fungera.
Skrivet 26 jan 2012 11:55 Gunnar Lärka (Ej registrerad)
Inte för att jag önskar någon större framgång för det socialdemokratiska partiet och dess politik men nog måste jag erkänna att min spontana reaktion var "kan detta vara rätt person för partiet"! Jag har, kanske lite enfaldigt, trott att man skulle göra något helt oväntat. Nu blir det ju mera "betongmässigt" än någonsin och tron på att Sverige ser ut idag precis som det gjort i många decennier!!! Troligtvis en olycklig sammankoppling med ett fackföreningsvälde som mer och mer spelar bort sin roll och som tycks ha svårt att inse den föränderlighet som vårt samhälle genomgår. I vilket fall som helst skall det bli spännande att följa utvecklingen inom både de olika partierna och blocken.