Fegt av kd rata Sacrédeus
Sacrédeus kom på fjärde plats när medlemmarna fick rösta fram sina kandidater till EU-parlamentet, men nomineringskommittén ignorerade det faktum att morabon fått en framskjuten plats och lyfte helt sonika bort honom från den lista med valbara kandidater.
Kristdemokraternas ledning motiverar sitt ratande av Sacrédeus att han skulle vara för gammal. Partiet säger sig vilja ha förnyelse i det politiska toppskicket. Förklaringen klingar falskt från ett parti som varit med och drivit på för att motverka åldersdiskriminering och som i praktiskt politik (Alf Svensson, förre partiledaren) talat om värdet av äldres erfarenhet och kunnande.
Om Kristdemokraterna inte gillar Lennart Sacrédeus politiska ställningstaganden borde de i ärlighetens namn säga det direkt till honom och inte manipulera resultatet i partiets provval.














































