[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVHär övar Team Moraeus

Play
Senaste Nytt
Sport
Nöje
Pralin
Opinion

Makt och frihet





Kommentarer (0)

Ett folk som är förtryckt enas mot förtryckarna. Men vad kommer efter befrielsen? En del av de förtryckta längtade efter friheten, andra efter makten.

Även i en välfärdsidyll som Sverige är det lätt att se att för några är friheten viktigast, för andra är det att kunna bestämma över andra.

I vissa frågor har svenska folkets flertal blivit mer som frihetsmänniskor. Det är numera tillåtet att gifta sig med vem som helst, hur som helst, och kanske snart med hur många som helst, samtidigt. Men inte att själv avgöra vem som ska se efter barnen, åtminstone inte med statsbidrag. Här talar maktmänniskan.

Därtill vill många maktmänniskor att staten ska könsreglera rent affärsmässiga relationer, exempelvis hur bolag ska få ihop sina styrelser.

Att alla ska bestämma över alla och allting, men inte få bestämma något själv - det är den totalitära demokratin.

I den finns ingen tryckfrihet, bara tryckdemokrati - majoriteten godkänner vad som får tryckas.

Äktenskapsmarknaden har blivit politiserad - allmänna omröstningar bestämmer utfallet.

I en totalitär demokrati beskattar staten 100 procent av ersättningen för ett arbete, och folkflertalet bestämmer vad som ska göras, och vem som sedan ska få betalt i form av skatteåterbäring.

Där tillverkas ingenting med vinst eller förlust, för det är omöjligt att räkna ut. Istället sker all företagsamhet efter politiska beslut.

Det här är väl inte Sverige? Nej, visst inte. Men vad sade nyss finansministern? Att det var viktigt att få ned arbetslösheten, för 63 procent av lönen tar ju ändå politikerna hand om?

En maktmänniska som blir politiker njuter av att bestämma över andra. Politiken blir en extra belöning, varje reglering en personlig kick. Varje utfall mot meningsmotståndare är en självbekräftelse.

För en frihetsmänniska är politiken en ideell verksamhet, en votering är ingen lustfylld upplevelse.

Lagar behövs. Även en frihetsmänniska måste som politiker ibland fatta beslut som inskränker någons frihet, för allas bästa. Men makt föder makt. När det mesta av ersättningen för ett jobb går till någon annan än den som jobbar är det något grundläggande fel.

Politiker behövs - och väljare - som sätter gränser för politiken och värnar även andras frihet. Annars blir den totalitära frestelsen demokratin övermäktig.

Mejla till carl-joahn@westholm.biz


Publicerad: 2010-02-08 07:25

 
Läsarnas kommentarer (0):
 
Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Krönikor Friday 19 March 2010:

Salongsskabb i soffan

Typ 2-diabetes, sms-tumme och högt blodtryck hör till vår tids välfärdssjukdomar. Nu verkar det som en liten parasit också kan räknas dit. Skabb har nämligen börjat spridas bland tonåringar - en åkomma som förr i tiden härjade som värst i fattighusen. Enstaka utbrott förekommer fortfarande på äldreboenden och på dagis, men har varit relativt isolerade. Orsaken till att skabben nu fått fart igen är enligt forskarna att ungdomar sitter alltför tätt i soffan och tittar på tv eller spelar tv-spel.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Fundamentalt mentalt

Ny teknik hjälper världen ur den ekonomiska krisen. Men ny teknik medverkade också till krisen. Finansindustrin utvecklade så kallade strukturerade produkter, som såldes med den gamla metoden "krona upp vinner jag, krona ner förlorar du". Risktagandet skedde på andras bekostnad.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Tiga eller viska i partipolitiken

Det är inte bara Moderaterna i Falun som upplever turbulens kring nomineringsarbetet inför det kommande valet. Det är heta känslor också i Borlänge, vilket visar att lokalpolitik engagerar och att de som satsar på att få delta i den politiska beslutsprocessen inte drar sig för att strida för saken.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Makt bättre än mimosa

I Sverige har Internationella kvinnodagen fortfarande den där lite präktiga stämpeln som en politisk dag. Utmärkt så! Jag minns första gången jag var med och planerade ett kvinnodagsfirande i Sverige. Det skulle anordnas en temadag. Fredsorganisationer, kvinnojourer, politiska föreningar och intresserade inbjöds att hjälpa till att planera och genomföra dagen.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Småsnålt om älvdalskan

Journalistkollegan Björn Rehnström i Älvdalen tilldelades välförtjänt kommunens kulturpris 2006 för sina mångåriga insatser för älvdalskans ställning. Rehnström valde att avstå prispengarna, 5 000 kronor. Han ville i stället att kommunen skulle använda slantarna till att stimulera barn och ungdomar att använda älvdalskan.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Spelet om pengarna

"Goodbye tension, hello pension" står det på en t-shirt som jag hittade i en butik på internet. Fritt översatt betyder det något i stil med "Farväl till stress, hej pensionen". Själv går jag i pension 2044. Det är 34 år dit. Fram till dess ska jag ha placerat mina pensionspengar väl och helst sparat privat. Som om jag hade koll.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Grekdramat

Vi är många som har betraktat EU med EMU som en felkonstruerad union. Den kris som nu spelas upp i Grekland, och som kanske följs av brist på förtroende även för Spanien, Portugal och Italien, bekräftar farhågorna.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Fel syn på yttrandefrihet

Diakonen Rosita Borum Halvars är i blåsväder. Kyrkonämndens för Rättvik pastorat gillar inte att hon i tidningen i slutet av januari kritiserade kommunens beslut om att strama åt reglerna för socialbidrag. Kyrkonämndens ordförande Arne Blom (C) hänvisar till ett för allmänheten okänt avtal, som säger att kritik mellan kyrkan och socialförvaltningen ska skötas skriftligen eller inte alls. Med andra ord får inte Borum Halvars uttala sig å kyrkans vägnar utan att först gå via högre instanser.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Kärlek åt alla

Buropen ekade i Haraldsbogymnasiets kafeteria i går när medlemmarna från Nationaldemokratisk ungdom steg in genom dörren. NDU var i Falun för att göra en skolturné, och precis som på Kristinegymnasiet var de ovälkomna. Sistaårseleven Daniel Riazat greppade megafonen och ropade:

Läs mer
Läs mer

 (4)


Mycket snö - men inte kaos

Helgens samtalsämne blev vädret, i varje fall under den del av dygnet som var befriat från OS-dramatik. Efter lördagskvällens historiska skidtriumf med guld och brons till Sverige, misstänker jag att de flesta av oss upplevde sådan inre tillfredsställelse att också snöovädret kunde tålas. Det var i alla fall min egen upplevelse, trots att jag insåg vilket snöskottarjobb som väntade på söndagsmorgonen.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>