Vägrar tuta, spruta och producera
Relaterat
Många regler styr en svensk kossas liv. Se hur det skulle kunna vara vilket beskrivs utmärkt i filmen Naturens gång, tycker skribenterna.
Artikelserie
"Min grej är att förmedla bilder " säger Nina Hedenius, som filmat Karl Gustav Hedling i 14 månader både hemma på gården och i fäboden i Orsa. Det är otroligt vackra bilder!
"Naturens gång" är, liksom filmen om Goth Bertil Johansson "Mannen som vandrar i september", dokumentärer om två modiga lantbrukare som gått sina egna vägar istället för att tuta, spruta och producera billiga livsmedel.
Vad ser vi mer?
Vi ser EU-stöd som möjliggjort ökad ekologisk odling och stöd till utrotningshotade husdjursraser. Vi kan inte tro att någon som sett dessa båda underbara filmer har en aning om att byråkratin hotfullt trampar båda lantbrukarna i hälarna.
Lantbruksdjur får nämligen inte gå så de kan halka! De får inte vara halta som människor får, rehabiliteringen måste gå på två dagar. Handikapphjälpmedel och träning får inte förekomma.
Vi vill att du ska se vilket värde det är i deras arbete. Har du möjlighet att påverka deras väl och ve, gör det! Ska vi tillåta att samhället bidrar till att först med EU-medel bygga upp för att sedan med andra regler rasera all denna kultur.
Öppna ögonen, lyft blicken från protokollen!
Gunilla och Anders Munters
mjölkbönder i Dala Järna

























