Erkänn historiska fakta
Relaterat
Svar till "Bosse i Falun (KD)" om vem som bryr sig om vad Turkiet gjorde med armenierna? Grattis Bosse! Du och Hitler har tydligen samma smak vad det gäller argumentationen. Han tyckte nämligen också att "vem bryr sig idag om utrotningen av armenierna", vilket var grundargumetnationen om varför världen inte skulle reagera mot samma behandlingen av judarna. Det är skrämmande att folk i Sverige år 2009 delar bokstavligen samma åsikt som Hitler gjorde den 22 augusti 1939 i
Obersalzberg när han uttalde det välkända citatet under sitt tal till sina generaler inför invaderingen av Polen. Men vad "Bosse i Falun" faktiskt så tydligt visar här är att Svenska riksdagens, regerignens och utrikesministers farliga historierevisionism faktiskt spelar roll!
Så länge man, på politiska grunder, vägrar erkänna historiskt faktum baserad på kvalitativ och kvantitativ forskning, så signalerar man till personer som Bosse, vilka skrämmande nog ordagrant citerar en av våra tiders största massmördare, att det är fritt fram med att glömma och upprepa. Om det är detta riksdagen och svenska regeringen är ute efter så har man väl bevisligen lyckats mer än väl och ett stort Bravo till dem!
Men som tur är finns det ledamöter i Sveriges riksdag, bl.a. kristdemokraterna Lennart Sacrédeus och Annelie Enochson, som tillsammans med andra politiska partiers ledamöter som Hans Linde, Mats Pertoft, Fredrik Malm med flera bryr sig om sanningen och tycker att Turkiets och
Sveriges förnekelse av ett folkmord, oavsett dess ålder, faktiskt spelar roll. Flerpartimotionen (2008/09:U332) som ligger på riksdagens agenda får återigen visa var Svenska riksdagen och dess ledamöter väljer att stå: på sanningens sida eller vill dem bekräfta Hitlers utsago och främja Bosse.
Vahagn Avedian, förbundssekreterare, Armeniska riksförbundet i Sverige, historiker, chefredaktör för Armenica.org















































