[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVDrygt 5000 på efterlängtad Salute

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Snart 20 klassiker - i följd


VANSBRO/FALUN


Historisk. Gudrun blir (om allt går enligt planerna) första kvinna att ta En Svensk Klassiker 20 gånger, och dessutom utan avbräck.  Foto: Johan Rappling



Igår simmade Gudrun Hedlund, Falun, sig ett steg närmare att bli historisk. När hon förhoppningsvis fixar Lidingöloppet senare detta år, skrivs Gudrun Hedlund in i historieböckerna som första kvinna att genomföra En Svensk Klassiker 20 gånger och dessutom i följd.

- Det har blivit en livsstil och man håller sig i trim. Och det roligaste av allt är att jag aldrig brutit något lopp, berättar Gudrun Hedlund om sin prestation.

Det hela började med Öppet Spår. Gudrun började åka på 1980-talet så fort kvinnor blev tillåtna att delta. Sedan åkte hon Vätternrundan ett par gånger innan hon började ta En Svensk Klassiker.

- Jag tycker om uthållighetslopp, men har dock inte varit en så bra simmare och har inte tyckt om djupa vatten så jag var lite orolig inför Vansbrosimningen.

Nu har En Svensk Klassiker blivit en morot för Gudrun och ett sätt att hålla igång året om. Men hon preparerar sig väl inför de olika etapperna.

- Det gäller att träna riktigt innan. Före både Vasaloppet och Vätternrundan försöker jag ha 100 mil i kroppen av vardera gren, förklarar Gudrun.

När Gudrun simmade Vansbrosimmet igår laddade hon upp med havregrynsgröt och banan. Hon genomförde loppet på en timme och 13 minuter, vilket är något snabbare än vad hon i regel simmar på.

- Folk frågar mig om jag inte genomför Klassikern på under 20 timmar, men lite kul tycker jag det är att jag fixar det på under ett dygn, säger till sist den redan historiska Gudrun Hedlund.


Publicerad: 2009-07-12 18:22

 
Visa på Facebook: Skriv ut:

Mer Vansbro måndag 6 september 2010:

Kvinna fick lättare skador

Vansbro. Två bilar kolliderade på rv 71 i korsningen vid Nåsgrillen.



Karta: Här inträffade olyckan

Läs mer
Läs mer

 (3)


Polisen söker tips om bränder

DALA-JÄRNA.

Läs mer
Läs mer

 (3)


Stort intresse från Vansbroborna

VANSBRO. Intresset för att chatta med politikerna från Vansbro på torsdagskvällen var mycket stort.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Får Gunde egen staty?

FALUN/VANSBRO. Politiker fick svara på massor av frågor under torsdagskvällen.

Läs även: Stort intresse från Vansbroborna

Läs mer
Läs mer

 (1)


Avfolkningen hårt slag

VANSBRO. Vansbro hårt drabbat av minskande befolkning. Kan trenden vändas?

Valfakta: Här är läsarnas viktigaste frågor
Läs även: Så vill Vansbroborna göra kommunen attraktivare

Läs mer
Läs mer

 (9)


Valfakta: Vansbro

Under våren genomförde Dalarnas Tidningar en läsarenkät inför valet. Se hur läsarna i Vansbro svarade!

Läs mer
Läs mer

 (1)


Så kan avfolkningen lösas - tror Vansbroborna

Under många år har antalet innevånare i Vansbro kommun minskat, det är de unga som lämnar kommunen och få flyttar in. Hur får man fler att bo kvar och flytta till Vansbro?

Läs mer
Läs mer


Flera anlagda bränder vid servering

DALA-JÄRNA. Vid ett flertal tillfällen under den förra månaden har ett flertal bränder anlagts vid det som förr var 71:an grill i Dala-Järna.
- Vi har precis öppnat igen och det är inte kul att börja med att vara orolig för att stället ska brinna ner, säger ägaren Anna Elofsson.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Miljonböter hotar

VANSBRO. Arbetsmiljöverket har dömt ut de lokaler som i dag används av räddningstjänsten i Vansbro.

Läs mer
Läs mer

 (6)


70 lyssnade på körsång

VANSBRO.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Följ debatten!

Läs alla insändare från Vansbro här.

Läs mer
Läs mer


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>