I kväll smyger trollen runt stugorna
I kväll är det dags, då tänds utelamporna, personalen i matserveringen kokar korv, i skogen lurar älvor och troll och alla undrar: ska det bli ett Trollbröllop i år?
Relaterat
Till berättarrösten från Tomas Bolme vandrar familjen Ersson in på scenen. Det är tidig vårdag och dottern Karin ska tillbringa sommaren vid familjens fäbodvall. Plötsligt hör Karin göken ropa, hon springer och ställer sig mitt på scenen och ler stort, frågar sin mor Kerstin om hon hör göken? Det gör hon inte men frågar Karin hur det kommer sig att hon blir så glad när hon hör göken ropa. Jo, säger Karin, det är för att den ropar från rätt håll.
Karin är kär i Nisse från byn men hennes fader Lars har helt andra planer, han vill att hon ska gifta sig rikt med den stolte Järnakarlen Olov, en karl som Karin inte vill ha något att göra med över huvud taget. Under sommaren vid fäbodvallen får Karin besök av både Nisse och Olov, och på nätterna smyger en tredje friare runt stugan. Frågan är vem som ska få Karin till brud, är det kärleken, pengarna eller brudrov som ska avgöra?
Fredag kväll är det premiär för årets Trollbröllop. Bygdespelet är ett av Sveriges äldsta med spelpremiär redan 1935 och besöks årligen av omkring 3000 besökare. Spelet pågår hela helgen och spelas varje kväll halv åtta vid Lämåsen i Äppelbo. Under lördagen pågår även Trollens dag där barnen kan gå i Mäster Grås trollskola och lära sig om de olika väsen som dyker upp i spelet.
Må bäste man vinna.


















