Kondomfokus på Tandtrollets sexvecka
Klamydiafallen ökar i Dalarna.
Ungdomsgården Tandtrollet ordnade sexvecka med kondomtema för att informera ungdomarna.
– De är nyfikna och att uppmärksamma de här frågorna känns verkligen aktuellt, säger Erica Håll.
Relaterat
Erica Håll, Mattias Johansson, Isak Tilja, Cecilia Andersson (i kondomdräkt), Jessica Lundberg, Linn Halvarsson, Jonathan Spett och Petter GustafssonFotograf: Oskar Magnusson
Det började med ett studiebesök till en ungdomsgård i Stockholm för ett drygt decennium sedan. Därifrån tog Tandtrollspersonalen från Dala-Järna med sig idén om en upplysningsvecka om sex under vecka sex.
Drygt tio år senare bevarar Tandtrollet traditionen som är uppskattad bland ungdomarna.
– Varje år frågar de om det blir någon sexvecka. De är nyfikna och därför känns det bra att kunna informera och trycka på vikten av att skydda sig, säger Erica Håll på Tandtrollet.
– Klamydia ökar i Dalarna och därför valde vi att ha kondomfokus. Vi har en informationshörna, ungdomarna har fått sett på informationsfilmer och haft chansen att tävla i att trä på en kondom snabbast på en biljardkö.
Att avdramatisera frågan är en av de viktigare aspekterna inom sexualupplysningen.
– Många tycker det är genant och därför är det viktigt att visa att man kan prata om det, och inte göra någon stor sak av det, säger Erica Håll.
Under onsdagskvällen kom 40 ungdomar till Tandtrollet. I torsdags hölls tjejkväll och på fredagen visades den norska ungdomsfilmen Bara Bea.








































Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 feb 2012 13:34 willy (Ej registrerad)
Nora: Det ligger något i det du skrev absolut!
Det behövs att tala mer om ÖMHET och KÄNSLOR som med hör i hop med att gilla någon människa man vill gilla närmare. I dagens samhälle ser vi varandra som bara objekt eller kroppar men vi har även ett hjärta på insidan.
Det är bra att de unga lär sig skydda sig så det inte är som i usa där man gör ABORTER hela tiden det är verkligen SJUKT.....
Men åter igen som du skrev Nora
Lösa förbindelser jag måste säga det ligger något i det du skrev, och budskapet idag är, ligga runt men jag tror inte det är så bra, utan destruktivt i längden då vi med har en insida med känslor.
kortsiktig njutning är ju inte allt?
Skrivet 15 feb 2012 15:38 Nora (Ej registrerad)
Ska dom informera i en hel vecka att kondomer är en möjlighet till lösa förbindelser.Vart är vi på väg??