Trafikverket vill inte ha en brandstation i Saltvik
Jasmine Skarp, samhällsplanerare på Trafikverket, vill inte att det byggs någon brandstation på den planerade tomten i Saltvik.
– Det känns som att stationen ska klämmas in med skohorn och det tror vi vore olyckligt, säger Jasmine Skarp.
Kommunen jobbar dock vidare med det alternativet och enligt gatuchefen Lars Lindgren så kommer de problem som finns att lösa sig.
Relaterat
Trafikverkets inställning är att brandstationen ska ligga minst 30 meter från vägen och det är enligt Jasmine Skarp ett ganska milt krav från verket.
– Det är väldigt olyckligt om det skulle ske en trafikolycka med farligt gods och det fordonet skulle hamna nära brandstationen, så det är en fråga om trafiksäkerhet, det måste finnas ordentliga marginaler, säger Skarp.
Hon poängterar att det i detta läge egentligen skulle ha behövts ett avstånd på 50 meter för att det skulle finnas rejält med utrymme vid en olycka. Hon är även lite kritisk till att kommunen inte gjort en ordentlig riskanalys och kontaktat Trafikverket innan beslut om placering togs av kommunen.
– Det blir ofta problem när vi inte blir kontaktade i god tid, vi ser ju ofta på problemen på ett annat sätt, vårt uppdrag är att bygga nya och så säkra vägar som möjligt.
– För dagen ser jag inga möjligheter för kommunen att bygga en brandstation på den utpekade platsen, men vad jag förstår pågår det en diskussion och ett arbete med att försöka hitta en annan lämpligare plats i närheten, forstsätter Jasmine Skarp.
Gatuchefen Lars Lindgren ställer sig fundersam till den uppgiften.
– Vi har ett politiskt uppdrag att planera för ett bygge på den aktuella platsen, så vi jobbar med det som utgångspunkt och tittar inte på något annat, säger Lindgren.
Enligt honom har kommunen inom kort ett färdigt förslag klart för hur byggnaden ska se ut och hur den ska placeras på tomten.
– Jag utgår från att vi klarar de krav som Trafikverket ställer på placering av byggnaden och annat som kan vara aktuellt, poängterar Lindgren.
Den plats som Skarp antyder som alternativ är en tomt längre upp mot Skamsberget efter riksväg 71.
– Den fanns med i ett första skede, mest som ett exempel, men har inte varit aktuellt sedan dess, konstaterar Lindgren.






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 31 jan 2012 03:37 Mats lohman (Ej registrerad)
Välkommen till ett smakprov på den strålande framtid vi går till mötes! Här ska alla beslut vändas å vridas, påpekas, påbackas - godkännas och fördömas; och när man tror att man funnit en lösning börjar processen om igen - alla ska säga sitt, från florister till politiker och folk som aldrig satt sin fot på orten, men ändå av någon anledning vet vad som är bäst och vad vi behöver mest! Byråkrater vart vi än vänder oss, myndigheter, verk och instanser som ställer grundlösa krav och profitgiriga mellanhänder och kohandel på hög nivå. Och ändå ska vi bara bygga brandstation... Heder åt dom som orkar! Snart krävs väl tillstånd från länsstyrelsen för att få klippa gräsmattan, om det räcker...
Skrivet 30 jan 2012 11:07 Trött (Ej registrerad)
Detta har då verkligen blivit ett ärende som ska dras i långbänken. I Grönalid kunde den nya brandstationen ju inte ligga pga översvämningsrisken vid 100-årsflöden och att det var en halv minut längre körsträcka från Grönalid till centrum än från tomten i Saltvik. Och nu är den senaste tomten för nära riksvägen också. Det lär nog dröja innan det kommer någon ny brandstation till Vansbro!
Skrivet 30 jan 2012 10:40 Dalkulla (Ej registrerad)
Det fanns en annan plats där stationen kunde stått så jag förstår kan inte förstå varför inte kommunen tittade närmre på den biten. Fast det är väl som vanligt, politiker kan inte tillåta att någon annan kan ha idéer, om var de ska bygga. När ska politiker lära sig att lyssna?
Skrivet 30 jan 2012 10:38 Dalkulla (Ej registrerad)
Stig Vig (Ej registrerad) skrev:
Givetvis så är det billigare att renovera , men det fungerar alltid så här på kommunal nivå. Man tar dit en konsult som får titta på ärendet och så talar man om vad man vill ha och så blir resultatet det man vill. Ta dit två stycken byggfirmor från kommunen i stället så kommer dom säkert att lägga ett bud på renovering och tillbyggnad för småpengar.
Det är billigare att bygga om en enskild fastighet än att bygga nytt, men i det här fallet handlar det inte om en privat bostad utan om en närings fastighet. De krav som arbetsmiljöverket ställer, är skyhöga om du jämför med ett bostadshus av privat karaktär. Så fort det är anställda med i bilden, så blir kraven helt annorlunda. Detta är både närings fastighet och offentlig byggnad och då krävs betydligt större förändringar.
Skrivet 30 jan 2012 10:34 Dalkulla (Ej registrerad)
Håkan Eriksson (Ej registrerad) skrev:
Kära Dalkulla
Vad jag förstått i denna fråga så år det problem med duschar och omklädningsrum för män och kvinnor borde bli billigare att då renovera och bygga om befintlig station
Det var inte bara det, utan det var något mera tror det handlade om ventilationen och då snackar vi stora pengar. En gammal lokal är alltid dyrare att bygga om, till de krav som arbetsmiljöverket har, än att bygga nytt. Så är det överallt, det duger inte bara att bygga ett par toaletter, när kraven från arbetsmiljöverket gällde flera saker och inga smågrejer heller.