Uppmanar landstinget att riva förslag
Förslaget att lägga ner röntgen vid vårdcentralen i Vansbro upprör. Nu uppmanar Per-Anders Westhed (C) landstinget att riva upp förslaget.
– Jag tycker att det är vettigare att använda pengarna till sjukvård i stället för onödiga resor, säger han.
Relaterat
Fakta
Fakta
*Fem vårdcentraler i Dalarna mister sin röntgen.
*Förutom Vansbro drabbas även vårdcentralerna i Rättvik, Leksand, Borlänge och Malung.
*Det första förslaget gick ut på att även stänga röntgenavdelningarna i Särna och Sälen, men de togs till nåder vid en revidering av förslaget.
*I april beslutar landstingsfullmäktige i frågan.
Artikelserie
- LÄS ÄVEN:
- Vårdnadsbidraget spräcker alliansen 2012-01-24
I november i fjol presenterades det tjänstemannaförslag som ska bidra till att få landstingets ekonomi i balans. Ett förslag som var dåliga nyheter för Vansbro kommun då röntgenavdelningen vid Vansbro lasarett skulle läggas ner, precis som avdelningarna i Leksand, Rättvik, Malung och Borlänge, medan Sälen och Särna fick behålla sin röntgen.
Förslaget har upprört många kommuninvånare – och fått den politiska ledningen att agera.
Kommunalrådet Per-Anders Westhed vädjar nu till såväl partikollegor som landstingspolitiker att tänka om och riva förslaget.
– Jag har stor förståelse för att man (invånarna i kommunen) är oroad och upprörd. Och jag har väldigt svårt att tro att förslaget innebär besparingar för landstinget, inte minst med tanke på de mycket kraftiga ökningar av resekostnader som uppkommer om förslaget genomförs, säger Per-Anders Westhed.
I april kommer landstingsfullmäktige fatta beslut om röntgenavdelningarna.
– Det är vettigare att använda pengarna till sjukvård i stället för onödiga resor. Så mitt råd till landstingspolitikerna är att säga nej till förslaget.






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 jan 2012 18:42 Sjukbilsförare på ackord (Ej registrerad)
Lägg ner även i Falun. Skicka patienterna till Stockholm i stället.
Skrivet 25 jan 2012 19:42 Lantis (Ej registrerad)
Håller med "Dalkulla"!!
Skrivet 25 jan 2012 17:13 Dalkulla (Ej registrerad)
Håller med föregående skrivare. Behåll alla vårdcentraler och röntgenavdelningar. Låt politikerna minska istället. Varför ska alla gamla och unga som bor i mindre samhällen alltid får resa iväg till läkare eller att besöka distrikt/sjuksköterska. Låt storstadsbor resa till mindre ställen.
Skrivet 25 jan 2012 11:21 Trött (Ej registrerad)
Behåll röntgen på vårdcentralerna på landsbygden och minska på antalet politiker i Landstinget Dalarna istället!
Skrivet 25 jan 2012 08:39 en som vet (Ej registrerad)
Om röntgen inte finns kvar och att de som behöver röntgen måste åka till tex Mora/Falun. Det kommer inte att kosta kandstinget mer pengar. Resorna får varje person betala själv. Finns det bussar som går så får man åka kommunalt. Har man fått en röntgentid som inte passar busstiderna så ska man byta röntgentid. Tar man egen bil så får man betala själv. Det är hårda regler för resebidrag nu. Fick själv betala resan till Uppsala. Tog bil för det fungerade inte med buss/tåg. Fick avslag på min inskickade reselapp. Överklagade beslutet och fick då veta allt ovanstående. Fast utomläns gäller att man bara åker tåg/buss.