Varg påkörd av bil
Mellan Tretjärn och Vakerskogen, söder om Vansbro, blev en varg påkörd av en bil på torsdagskvällen.
Relaterat
Polisen fick in anmälan strax efter klockan 23.00 på kvällen.
Enligt uppgift till polisen lämnade vargen platsen svårt haltande och drog iväg från olycksplatsen.
Eftersöksjägare har kallats till platsen, men ännu på fredagen finns inga uppgifter om eftersöket har gått. Det är dessutom oklart var den exakta olycksplatsen är, då polisen har haft svårigheter att få kontakt med den person som körde den aktuella bilen.
Eftersöksjägare har varit till platsen och sökt, men inte hittat några spår efter varg eller en skadad varg.
Polisen gör under fredagskvällen ett nytt försök att etablera kontakt med bilföraren för att reda ut vad som hänt och var exakt olyckan ska ha skett.






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 nov 2011 15:50 Peter S. (Ej registrerad)
Nu var det nog en helt "frisk Svenska varg" som blev påkörd! Vi har många inavelsvargar som haltar redan från födseln, så detta var nog ingen trafik skada, utab en stark vargstams varg i från Sverige!!!!
Skrivet 19 nov 2011 11:22 Skogsägare (Ej registrerad)
Vargkramare / Realist (Ej registrerad) skrev:
Nu är det snart dags att utbilda särskilda statliga bilförare som skjutsar folk dit dom ska.
Då måste ju risken för påkörda vargar minska drastiskt.
Allt som skulle kunna döda en varg måste genast förbjudas eller förstatligas
Jag håller med :). Det blir kontentan av det om alla vargkramare får som de vill. Då skall även all privatbillism förbjudas och endast certifierade statliga yrkesförare få köra våra bilar. Det kanske är dags för vargkramare att börja nyktra till och se sanningen i vitögat. Inte konstigt att vargar blir påkörda när det finns fler vargar än älgar här i Västerdalarna. Tänk om det är en vargkramare som har kört på vargen? Men som sagt, det måste till en alvarlig incident innan vargkramare nyktrat till. Men då är det för sent.
Skrivet 19 nov 2011 09:44 jägarkvinna (Ej registrerad)
jägarkvinna (Ej registrerad) skrev:
Tro alla har fått varg fnatt. Hoppas att den inte blev allvarligt skadad. Konstigt att det aldrig kommer in nå bilder på varg, när dom ser varg överallt.
Sten (Ej registrerad) skrev:
Bilder på skjutna vargar värmer mer
Inte bli det nå varmare bara för att en varg skjuts. Hoppas du slipper se nån mer bild.
Skrivet 19 nov 2011 03:53 KKAT (Ej registrerad)
Ja här ser man igen vilket hat dessa så kallade "jägare" har, och dom skall ha vapenlicens.
En del hatare på annan sida tycker att det är för mycket människor i Sverige. Stackare som kan hata så.
TPL....KBT.
Skrivet 19 nov 2011 01:36 Ok (Ej registrerad)
Men varför är det bara vargen som gör fel hela tiden? Den har inte bett om att bli påkörd. Men å andra sidan så gör väl inte älgar, rådjur, grävlingar, katter, hundar det heller. Men påkörda blir dom av er förträffliga chaufförer i alla fall. Å sen har ni mage att skylla allt på vargen. När ni själva sitter bakom ratten i ett potentiellt dödligt vapen.
Varför ska jag vara tyst bara för att jag tycker om vargen? Jag känner inte alla varghatare men jag känner för er alla ändå trots att ni har andra åsikter.