Flygfesten lockade 30 000
Relaterat
Lördagens flyguppvisning lockade en rekordpublik till flygfältet i Dala-Järna. Foto: Anders Mojanis
För snart 100 år sedan, i första världskriget, flög ''Röde Baronen'' med en sådan här trevingad Fokker. Foto: Anders Mojanis
Eld i baken. Svenska flygvapnhets JAS Gripen hade ''eld i baken'' när den dundrade förbi Foto: Anders Mojanis
Det fanns även litet ner jordnära ''flygplan'' att roa sig med för den yngre publiken. Foto: Anders Mojanis
En ''konstnair'' i luften. Litauiske Jurgis Kairys svarade för en hisnande uppvisning på flygfesten i Järna och tog emot publikens ovationer. Foto: Anders Mojanis
Aerostars från England till synes på väg rätt i backen men flygplansakrobaterna hade läget helt under kontroll. Foto: Anders Mojanis
Lars-Åke Allerhed i Västerdalarnas flygklubb hade all anledning att se nöjd ut då arrangörerna räknade in helgens storpublik vid Flygfesten i Järna. Foto: Anders Mojanis
- Lördagen var ju helt fantastisk. Tyvärr startar en del litet för sent hemifrån och långt in i flyguppvisningen satt det fortfarande folk i bilköer på väg in, säger Lars-Åke Allerhed i Västerdalarnas flygklubb.
Flygfesten i Järna arrangeras vart tredje år och det tycks vara ett bra upplägg för att hålla publiksuget uppe.
Årets uppvisning var sannolikt den mest spektakulära som någonsin visats upp i luften ovanför flygfältet i Järna, alltifrån Röde Baronens trevingade Fokker från första världskriget till moderna jetplan som svenska försvarsmaktens JAS Gripen och holländska flygvapnets F16.
En riktigt 'konstnair'' i luften är den flerfaldige världsmästaren i konstflyg, Jurgis Kairys från Litauen. Han svarade för en helt suverän uppvisning med sitt lilla flygplan. Han gjorde bland annat 26 varvs kvick-roll rakt ner mot marken och hur han efter den ''centrifugeringen'' direkt kunde komma på rätt köl är närmast en gåta. När han efteråt klev ur maskinen krafsade han till lockarna och visade inga problem med yrsel och balans.
Västerdalarnas flygklubb kan skryta med att ha en av norra Europas största civila flygshower, av absolut högsta internationella klass. I årets uppvisningar medverkade piloter från sex nationer, däribland tre länders flygvapen - Holland, USA och Sverige.
Därtill två av världens bästa civilia uppvisningsgrupper - Aerostars från England med propellerplan och Breitling Jet Team från Frankrike med jetplan. De flög i olika formationer, vid något tillfälle med bara två meter mellan planen i en fart kring 600 km i timmen.
Hela 25 olika programpunkter avverkades under fyra händelserika timmar.
För flygmaskinfantaster fanns det också många godbitar att titta på. En Catalina, kombinerad sjö- och landflygplan som man för övrigt kunde få kliva in i och känna på den spartanska atmosfären.
Engelska Mustang och Spitfire från andra världskriget var inte bara en fröjd för ögat. Även örat fick sitt av det speciella ljudet från de mullrande V12-motorerna med sina dryga 1 500 hästkrafter.
Flygfesten är inte bara flyg, det är fest också. 2 500 personer såg och hörde tributebandet P-Floyds konsert på lördagskvällen från den specialbyggda jättescenen.
Trots jättepubliken behövde polisen inte göra ett enda ingripande för att hålla ordningen.






























































