[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVKlart för inomhuscykling

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Sport linje
Håll utkik i morgon. Då kommer en 40-sidig OS-bilaga med papperstidningen.
 

Misstänkt våldtäkt på 17-åring


SMEDJEBACKEN

En 17-årig flicka, hemmahörande i Dalarna, har anmält till polisen att hon under midsommarhelgen blivit utsatt för våldtäkt i en lägenhet i Smedjebacken.
Två män, båda i 20-årsåldern, är misstänkta och sitter anhållna på Borlänge polisstation.

Det var på midsommaraftonens kväll som flickan själv uppsökte polisen i Ludvika för att göra anmälan. Hon fördes till lasarettet för en så kallad rapekit-undersökning.

Den misstänkta våldtäkten ska enligt anmälan ha ägt rum under föregående natt. Flickan ska ha följt med de bägge misstänkta männen till den aktuella bostaden.

- Det var meningen att hon skulle få sova över där och sedan blev det väl som det blev. Men det var väl inte meningen att det skulle vara sådana aktiviteter. Misstanken är att hon har haft samlag mot sin vilja, säger inspektör Leif Andersson på Ludvikakriminalen.

Efter anmälan tog jourhavande åklagare beslutet att de båda männen skulle anhållas i sin frånvaro. En polispatrull kunde dock gripa den ene mannen i sin bostad på midsommardagen, den andre misstänkte anträffades först på söndagen.

De båda männen har förts till polisstationen i Borlänge i avvaktan på en eventuell häktningframställan.


Freddy Nylund
freddy.nylund@dt.se
Publicerad: 2009-06-22 10:29

 
Visa på Facebook: Skriv ut:

Mer Smedjebacken Tuesday 9 February 2010:

Polisen tog bilen

SMEDJEBACKEN.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Hallen stängd tills vidare

SMEDJEBACKEN. Efter att taket i förra veckan gav vika för snömassorna, nu är fotbollshallen i Smedjebacken stängd tills vidare.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Färre säljer sina hus

VÄSTERBERGSLAGEN. Mäklare riskerar att bli arbetslösa när färre säljer villan.

Läs mer
Läs mer

 (0)


De har mist tre husdjur på vägen

LILLA SNÖÅN. Bilisterna struntar i hastighetsbegränsningarna. I torsdags blev familjens tredje husdjur dödat.

Läs mer
Läs mer

 (34)


Magnus Rabenius: Ett moment 22

BJÖRSJÖ. Magnus Rabenius är tacksam för den hjälp de fick av integrationschefen i samband med mottagandet av flyktingbarnen i höstas.
- Men det stämmer inte det Mohammed Alkazhami säger. Det verkar som att han inte förstått läget, eller så vill han inte förstå.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Migrationsverket: Smedjebacken oerhört viktig

NORRKÖPING. Gävle, i rollen som både ankomst- och anvisningskommun för ensamkommande flyktingbarn, skulle kunna teckna avtal med HVB-hemmet i Björsjö om permanent placering.
- Men det ligger troligen inte i kommunens intresse eftersom man har egna alternativ inom kommunen, säger Sophie Öhvall Lindberg på Migrationsverkets kontor i Norrköping.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Ensamkommande flyktingbarnen i Björsjö Kommunalrådet: Det här måste lösas

SMEDJEBACKEN/BJÖRSJÖ. Kommunalrådet Leif Nilsson (S) säger sig vara väl medveten om de sju somaliska pojkar som "sitter fast" på behandlingshemmet i Björsjö.
- Om rätt kompetens finns på gamla skogshemmet så har vi inte något emot att de får stanna där.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Taket rasade in på fotbollshallen

SMEDJEBACKEN. På måndag blir det "skarpt läge" när det gäller snöröjning på kommunägda hustak. Redan innan ett takparti på fotbollshallen Björnidet brakade i torsdags eftermiddag fördes de snötyngda taken i kommunen upp på tekniska kontorets dagordning.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Brand hos Ovako - igen

SMEDJEBACKEN. Ett transportband av gummi fattade eld i stålverket hos Ovako på torsdagskvällen.

Läs även: Stopp i stålverket efter brand.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Stopp för trafik förbi torget

SMEDJEBACKEN. Upprustningen av Vasatorget och dess omgivning innebär ett slut för fordonstrafik på Vasagatan, delen från Nordea till Torggatan.
- Den enda trafik som blir tillåten i det här området är av typen i- och urlastning för butiker, taxi och rörelsehindrade, säger Stefan Wallner.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Nu ska torget få ett lyft

SMEDJEBACKEN. Samhällsbyggnadsgruppen har fått säga sitt och är nöjd med planeringen för nya Vasatorget i centrala Smedjebacken.
- Jag tror att jobbet ska kunna komma i gång ganska snart. Etapp 1 kan nog vara klar i augusti-september, säger stadsarkitekt Stefan Wallner.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Ensamkommande flyktingbarn i kläm- när kommunen ratar "gamla" Skogshemmet

BJÖRSJÖ/SMEDJEBACKEN. - Vi har försökt men får ingen respons från kommunen. Ändå kostar det inte kommunen ett öre, säger Paula Rabenius på SMART behandlingshem i Björsjö.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Meditation minskar stressen

SMEDJEBACKEN. Träffpunkten "Tid för livet" har inlett sin 12:e termin sedan starten 2004.
- Man mediterar, kommer ner i varv och får lugn och ro, säger Pia Johansson.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Plastpåse med okänt innehåll

SÖDERBÄRKE. Polisen fick en påse med vitt pulver, nu ska pulvret analyseras.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Ungt företag fixar billig bowling

LUDVIKA. Fem spänn för två timmars bowling.
Ett synnerligen överkomligt pris, som på fredag kväll blir verklighet för klotrullare i åldern 15-25 år.
- Så länge det finns plats är det bara att spela på under de här två timmarna, säger Tom Pettersson.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Inga 3D-filmer just nu

SMEDJEBACKEN. Tekniken krånglade när 3D-filmer skulle visas för första gången, ännu finns inga planer på nya försök.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Släpp på gasen

HARNÄS-LERNBO. Nu sänks fartgränsen vid Harnäs och Lernbo.
Från den 15 mars förlängs 70-sträckan vid Harnäs och 90 ersätts av 70 vid Lernbo.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Misshandlade sambo

SMEDJEBACKEN. En 23-årig man sitter i arrest i Borlänge, anhållen för att natten till i söndags ha misshandlat sin ett år yngre sambo i en lägenhet i Smedjebacken.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Ingenting kan stoppa dem

SMEDJEBACKEN. Helg och iskyla, då sitter väl ungdomarna inne vid datorerna?
Glöm sådana gammelmansfunderingar.
För på Uvberget finns det hopp - och de används verkligen.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Riktade elpistol mot person

SMEDJEBACKEN. En 26-årig man riktade en elpistol mot en annan person utanför en restaurang i Smedjebacken.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>