[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVFödde efter O-ringen.

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Silvberg öppnar för sommaren


SÄTER


Ruin. Silvberg har många fina platser att besöka. Här kolhusruinen i Ulvshyttan nära Hembygsgården vid Slaggen, i kanten av Ulvsjön.



Silvbergs Hembygdsförening har ett gediget program inför den kommande sommarsäsongen. Bland annat spelas Sägnen om Ringen av Jörgen Dicander midsommardagen i Grängshammars kolhusruin.

Men säsongen börjar med den traditionella majbrasan vid Slaggen i Grängshammar. De som vill hjälpa till inför festligheten samlas på lördagsförmiddagen 21 april vid Hembygdsgården för att dra ris till brasan. Valborgsmässofirandet 30 april börjar klockan 20.00. Bland muntrationerna hör som vanligt kaffe och grillad korv.

Silvbergsdagen 16 juni brukar alltid dra en stor publik och så blir det nog i år också. Även i år har Hembygdsföreningen lyckats får Ludvika Minicirkus att uppträda. Dagen är något av en hemvändardag för många Silvbergsbor i förskingringen och bjuder på hantverk och försäljningsstånd.

Vandringar blir det även i år. En går till Lövåsen 30 juni då Gunnar Dicander är guide tillsammans med Bruno Nilsson. Även i Skenshyttan arrangeras en vandring 21 juli och då är det Sven Sandberg som står för värdskapet. Musikkvällar börjar 4 juli vid det nybyggda Lusthuset på Slaggen. Bengt Fredriksson och Hans Lundh underhåller.

Svenska kyrkan har gudstjänst på Ramsboberget på midsommardagen.


Berndt Norberg
berndt.norberg@dt.se
Publicerad: 2007-03-24 17:16

 
Visa på Facebook: Skriv ut:

Mer Säter Saturday 31 July 2010:

Åtta åtalade i stöldliga i södra Dalarna

SÄTER/STORA SKEDVI/HEDEMORA. Sammanlagt åtta personer i en stöldliga med kopplingar till Säter, Stora Skedvi, Hedemora, Långshyttan och Borlänge åtalas för bland annat grov stöld, stöld och häleri.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Förbjudet med kortavgift

HEDEMORA/AVESTA/SÄTER. Tidigare bröt de som tog ut en avgift enbart mot sitt avtal med banken, om de tar ut en kostnad för kortköp. Efter den första augusti bryter de mot lagen.

Läs mer
Läs mer

 (3)


Varnar för bluffavtal

HEDEMORA/SÄTER. Konsumentverket varnar för företaget Euromillions.

Läs mer
Läs mer

 (2)


En dag bland djuren i Säter fäbodar

Säter. Redan när besökarna kommer nedför backen blir de välkomnade av djur.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Säterdalen får besök av nye Ritchie Valens

SÄTER. Säterdalen får långväga besök på torsdag kväll. Pep Torres från Hollywood har kallats den nye Ritchie Valens.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Nu är milan igång

SOLVARBO. Nu har Greens mila tänts i Solvarbo. Den kommer att hållas igång hela veckan och är öppen för besök varje kväll.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Greps av polisen efter hemfridsbrott

SÄTER. En 64-årig man anmäldes för hemfridsbrott vid tvåtiden på tisdagsmorgonen.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Växer så det knakar

Säter. Nostalgidagarna i Säter blir bara större och större.

Läs mer
Läs mer

 (10)


Manne roar både små och stora

Säter. Clownen Manne kan nästan allting. Men han behöver lite hjälp ibland. Barnen som besökte Säterdalen igår fick bland annat förklara åt vilket håll man äter en banan, hur man cyklar och var man ska ha hatten.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Cyklar från alla tider på Hembygdsmuseet

Säter . Nostalgidagarna är inte enbart motormuller, krom och lack. På Hembygdsgården går det betydligt lugnare till när uppmärksamheten riktas mot cykeln.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Följ debatten!

Läs alla insändare från Säter här.

Läs mer
Läs mer


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>