OK/Q8 stänger bensinmack med fel läge
OK/Q8 stänger bensinstationen i Säter. Enligt bolaget är läget fel och lokalerna för nedslitna för att man ska vilja satsa på en upprustning. Nedläggningen betyder att Säter inte kommer att ha någon bemannad bensinstation kvar efter den 30 september.
Relaterat
– Jättetråkigt, nu får jag åka till Hedemora om jag ska tvätta bilen eller hyra släp, säger Lena Houri, kund på OK/Q8.Fotograf: Rolf Sundblad
När OK/Q8 försvinner finns det ingen bemannad bensinstation i Säter där man kan köpa motorolja, spolarvätska eller andra biltillbehör.Fotograf: Rolf Sundblad
När OK/Q8 läggs ned försvinner också möjligheten till kassatankning, biltvätt och att köpa motoroljor och andra biltillbehör i staden. Säter blir också av med en jourbutik som sommartid är öppen till midnatt och övrig tid till klockan 22 på kvällarna. De andra livsmedelsbutikerna i centrum stänger klockan 21.
– Anläggningen är risig, man kan inte säga att den andas framtid precis. Skulle vi vara kvar skulle det krävas väldigt stora investeringar, säger P-O Johansson försäljningschef på OK/Q8.
Enligt företagsledningen är mackens läge också så dåligt att man omöjligt kan tänka sig att investera miljonbelopp i en ny anläggning på platsen.
– Vi vet inte när Trafikverkets planer på att bygga dubbelspår för järnvägen blir verklighet. Plötsligt får de loss pengar till spåren och då står vi där med en mack som man ser från riksvägen men som man inte kan köra in till. Det går inte att lägga ner en massa pengar på en sådan plats, säger P-O Johansson.
Han menar att stationen inte håller dagens standard. Säters kommun har ställt krav på förbättringar för att man ska få fortsätta att sälja livsmedel i butiken.
OK/Q8 har inte heller några planer på att ersätta macken med en automatstation.
– Återigen, läget är helt fel. Vi får hänvisa våra kunder till våra stationer i Hedemora och Borlänge i fortsättningen, säger P-O Johansson.
Fem personer jobbar på OK/Q8 som nu blir av med sina arbeten. Macken drivs på franchisebasis och därför har OK/Q8 inte något personalansvar för den anställda personalen.
– Det är tråkigt så klart. Säterborna blir av med service och vi som jobbar här blir arbetslösa, men vi kan ju inte göra något åt saken, säger Robert Koski som har arbetat ett drygt år på macken.
– Jättetråkigt, först lade Statoil ner och nu OK/Q8. Jag brukar hyra släp och tvätta bilen här, nu får jag åka till Hedemora. Min dotter går ofta hit och hyr film och handlar lite matvaror. Macken är ju öppen längre än ICA och Coop, säger Lena Houri, kund på OK/Q8




















