Ungar par har rivstartat som lantbrukare
Kim och Jenny Gilljam har redan efter ett år som lantbrukare 40 tackor och tio suggor på sin gård i Övre Gärdsjö.
De träffades när de gick Stiernhööksgymnasiets lantbruksutbildning. Under våren ska de bygga ut sin gård och djurbesättning till 115 tackor.
Att ha sin egen gård och arbeta där med de kloka och sociala fåren är harmoniskt.
Relaterat
Smågrisarna värmer sig.Fotograf: Katarina Cham
Gården i Övre Gärdsjö passade Kim och Jenny Gilljam perfekt. Här kan de ha fåren och några grisar och hundarna förståss.Fotograf: Katarina Cham
Jenny Gilljam matar fåren med kraftfoder.Fotograf: Katarina Cham
Det lilla lammet är ute i snön för första gången.Fotograf: Katarina Cham
Artikelserie
Kim är 22 år och Jenny 21 år. Kim har erfarenhet av fårskötsel och varit fårägare länge. Jenny har inte haft får så länge som Kim. Hon harbetar delvis som djurskötare i Stora Skedvi, men det blir mycket jobb hemma också.
-Det känns jättebra här. Vi trivs, säger Jenny och Kim medan hundarna Sixten och Minus, två bordercollies springer runt och leker i snön.
Naturligtvis är det mycket arbete på gården. De odlar allt foder och spannmål själva. På våren ska alla stängsel kontrolleras och så är det lamningen.
-Lamningen är årets höjdpunkt. Då vakar vi dygnet runt och sedan har vi alltid några flasklamm. Att ha får är jättekul och lätthanterligt, säger Jenny.
Rasen Kim och Jenny har är ett tyngre får för just köttproduktion, Dorset. Efterfrågan på köttet är mycket stor, framför allt från restauranger i Tällberg och Stockholm.
-Vi säljer allt kött själva och vi har lite grisar också. Tillsammans med grannen som har mjölkkor, har vi en ko så vi får smör, grädde, vi har eget kött förståss och så blir landskapet så fint, säger Kim.
Under året ska Kim och Jenny utveckla sin gård och mer än fördubbla köttproduktionen. Från 40 tackor ska de ha 115 vilket betyder 260 lamm.
-Lite oroliga är nog alla djurägare för rovdjursangrepp, men vi hoppas vi får hjälp av Länsstyrelsen med rovdjursstängsel, säger Kim och Jenny Gilljam.
Om sina erfarenheter och tankar kring får och lantbruk berättar de under Fårets dag i Kulturhuset tredje mars.








































