Ex-kriminella ska bli företagare
Relaterat
Christer Karlsson ordförande i RIKSKRIS och Urban Panzar, projektledare för Kretativa Hederliga Företagare. Foto: Katarina Cham
Jeanette Puska, KRIS Trestad är en av deltagarna i projektet. Foto: Katarina Cham
Projektledare Urban Pantzar, ordförande i RIKSKRIS Christer Karlsson, deltagare i KRIS kompetensutvecklingsprojekt och olika aktörer i projektet under invigningen på Stiftsgården i Rättvik. Foto: Katarina Cham
-Att som före detta kriminell starta eget företag kräver först att vederbörande utvecklar ett hederligt affärsmannaskap med en väl grundad etisk plattform som utgångspunkt, säger projektledare Urban Pantzar.
Entreprenörskap handlar om kunnande, personlig drivkraft och kalkylerat risktagande. Detta liknar även ett liv i kriminalitet och livet i ytterkanten av samhället, anser han.
Det vet Jeanette Puska som varit missbrukare och kriminell i 20 år.
-Det är som att vara företagare i den undra världen, nu är vi lagliga och jag tror vi har goda möjligheter att gå vidare. Vi är kreativa, vi arbetar med oss själva, stöttar varandra.
-Och det här är ingen starta eget kurs vi håller på med. Vi jobbar med entreprenörskap, våra egna idéer och de varierar och ser väldigt olika ut, berättar Jeanette.
Jeanette vill bland annat i sitt företag arbeta med marknadsföring och samarbete inom KRIS.
-Jag vill arbeta med att få ihop föreningarna över hela landet och stärka samarbetet, säger hon.
Christer Karlsson, president för RIKSKRIS, har även startat hela verksamheten KRIS Sverige som tagit initiativ till utbildningen.
-Här finns killar och tjejer från ungefär 22 till 55 år. De har alla tagit ett nytt steg in i framtiden, fått möjlighet att leva ett annat liv.
-Själva utbildningsmodellen är väldigt bra och skulle kunna appliceras på flera olika grupper i samhället. Det är en mycket professionell utbildning med mycket uppbackning och coachning, vi har samarbete med ekonomer, affärsjurister, affärsbanker och andra viktiga aktörer inom näringslivet.
-Gemensamt för deltagarna är att de alla visat att de är kapabla att gå utbildningen och att de passar i den här miljön, säger Christer Karlsson.
I slutet av det första utbildningsåret ska utbildning utvärderas. Med under invigningen av projektet på Stiftsgården var många gäster inbjudna bland andra Gunilla Nilsson, utvecklare i verksamhetsfrågor inom Kriminalvården och hon ser också mycket positivt på projektet som hon kommer att följa under året.
Fakta: KHF-Kretativa Hederliga Företagare
Finansieras av Europeiska Socialfonden.
KHF är ett nytt nationellt projekt som ska pågå under tre år.
Föreningen KRIS är projektägare, Kriminellas Revansch I Samhället.
Ett utbildningsinstitut etableras på Stiftsgården i Rättvik




























































