Koppjärk lever vidare
Relaterat
Delägarna Marianne Carlsson och Gusse Bjernulf i personalkooperativet Koppjärk medger att landstingets beslut att inte förnya avtalet är ett rejält avbräck. Men samtidigt ser de andra utvecklingsmöjligheter som kompenserar bortfallet. Foto: Mats Laggar
Artikelserie
Koppjärk lever vidare. Men landstingets beslut att inte förlänga miljonavtalet med rehabföretaget och personalkooperativet i Rättvik är ett hårt slag. Avtalet är värt 4,4 miljoner per år. I övrigt får Koppjärk årligen in cirka 1,5 miljoner från ett liknande rehabavtal med Rättviks kommun - och drygt 2 miljoner från den nya egna friskvårdsanläggningen.
- Visst är det tufft. Men vi lever i en värld där det fungerar så här. Vi visste att avtalet gick mot sitt slut. Landstinget har sin fulla rätt att inte förlänga. Sådana här saker kan hända. Det visste vi. Vi är inte bittra. Vi får i stället utvecklas åt andra håll, säger delägaren Gusse Bjernulf.
Bland annat ser Koppjärk ett möjligt utökat rehabsamarbete med arbetsförmedlingen, försäkringsbolag, privata företag och kommunen. Den egna satsningen på en friskvårdsanläggning har också blivit en ekonomisk succé.
- Efter flytten har vi gått från 300 till drygt 900 betalande medlemmar. Det kan utvecklas än mer. Vi har tidigare haft tre ben att stå på. Nu får vi helt enkelt utveckla de övriga och andra ben. Vi tror inte att detta på sikt kommer leda till några stora förändringar för oss. Men vi måste troligtvis omorganisera. Vi har kallat facket till mbl-förhandlingar. Vad det leder till vet vi inte, säger Gusse Bjernulf.
Kunderna i friskvårdsanläggningen påverkas inte alls.
- Absolut inte. Den delen går mycket bra, i stället kan det bli än mer satsningar där. Vi tyckte att lokalerna var stora när vi flyttade in för tre månader sedan, nu kanske vi i stället måste utöka träningsytan, säger Gusse Bjernulf.
- Däremot. Våra patienter måste efter sista september - då avtalet med landstinget löper ut - vända sig till landstinget för att få den subventionerad vård och rehabilitering vi tidigare gett dem. Eller komma till oss och betala lite mer, säger Marianne Carlsson.
Koppjärk har i dag fem sjukgymnaster, fyra arbetsterapeuter, fyra rehabassistenter och två receptionister. Det handlar om tio delägare och två rent anställda, totalt 12 personer.
- Det här ska gå bra. Ingen ska egentligen känna någon större oro. Våra patienter kommer få annan hjälp och våra friskvårdskunder påverkas inte alls. Vi känner nästan lite mer framtidstro nu när vi måste samla krafterna internt, säger Gusse Bjernulf.





































