Vem blir året företagare?
– Alla Orsabor är välkomna att nominera årets företagare, nyföretagare och handlare. Jag hoppas att många tar chansen. Vi har ju så många duktiga företagare i kommunen.
Relaterat
Det säger Liselott Hansson Malmsten på näringslivskontoret i Orsa.
Det är Företagarna som tillsammans med kommunen står bakom det och den stora gala som kommer att gå av stapeln den 27 april och där vinnarna koras under festliga former.
Den som vill nominera någon kommer så småningom att kunna göra det på internet via www.orsa.se. Men redan nu går det bara att ta kontakt med någon ur juryn, som slutligen väljer bland alla kandidaterna. Men senast den 9 mars måste nomineringen ske.
I juryn ingår förutom Företagarnas ordförande Lasse Olsson även kommunalrådet Marie Olsson, företagarna Rolf Laggar och Siv Holm samt Liselott Hansson Malmssten.
– Vi har faktiskt 420 aktiva företag i kommunen. Och fjolåret har varit framgångsrikt. Sysselsättningen har ökat. Fler Orsaföretag än någonsin blev nominerade i olika kategorier inom Dalarna Business Award, säger Liselott Hansson Malmsten.
Att Kalle Moraeus åter satt Orsa på kartan långt utanför hemlänet och Grönklitt hela tiden växer är allom bekant. Scott har fått en kvalitetsstjärna genom att myndigheten för yrkeshögskolan beviljat de tre utbildningar man sökt.
– Mindre känt är nog att det aldrig funnits så många livsmedelsföretag i Orsa som nu och fler är på gång.
Så nog finns det att välja på för den som vill nominera någon till årets företagare, nyföretagare eller handlare. Och nog finns det anledning att fira på en ordentlig gala.
Alla Orsaföretag är lätta att hitta. Det är bara att gå in på www.orsa.se, klicka på näringsliv och företagsregistret.





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 20 feb 2012 11:25 Richard (Ej registrerad)
Undra vad som är värst. Lite skit i avloppet eller ton av skitsnack bara pga avundsjuka. Är man orsabo och åker till Mora släpper man nog ut mer skit i luften än det vägdamm som spolas av i tvätt hallen. Jag lämnar i bilen på måndag, orsabor borde gynna orsaföretag.
Skrivet 18 feb 2012 19:54 gud (Ej registrerad)
Vill bara säga att jag är väldigt mycket hos niklas på orsa bilvård och kan säga att där fuskas det inte alls.Hade så varit fallet hade han inte haft den efterfrågan på sina tjänster som han har.Däremot finns det bilvårdare i vår närkommun som satsar miljoner och ändå inte lyckas.. stå på dej niklas.
Skrivet 18 feb 2012 16:37 Miljövän (Ej registrerad)
Då kanske Loppan från Mora vet att den inte är en miljövänlig loppa, eftersom all din skit släpps direkt ut i avloppet utan att renas....
Skrivet 17 feb 2012 23:49 Orsabo (Ej registrerad)
Skulle inte förvåna mig om det är Niklas själv som kallar sig för Loppan ifrån Mora.
Om jag omvänt skulle få rösta på ett företag i Mora, så skulle det bli Mora bilvårds center.
Där fuskas det inte, och dom är på plats vid avtalad tid.
Skrivet 17 feb 2012 22:45 Loppan (Ej registrerad)
Synd att ingen en annan som inte bor i kommunen får rösta då. Jag röstar i alla fall på Orsa bilvård. Åker hellre från Mora till Orsa och tvättar min bil. Får både trevligt bemötande och god service och en mycket ren bil.
Tack Niklas Sundqvist för ditt jobb.