Ny festival på flygfältet
Den 9 - 11 augusti kommer en helt ny festival att arrangeras på Tallheds flygfält under namnet Rainbow Fields Festival & Gathering. En unik kultur-, musik- och skaparfestival med konst, hantverk, musik, nycirkus med mera.
Relaterat
Arrangörer av festivalen är Carina Solöga Högman och John Andreasson som länge har drivit företaget Mitten av världen förlag i Orsa och som vid företagarnas senaste frukostmöte presenterade sin dröm om en festival på flygfältet.
På deras hemsida"www.rainbowfields.se" beskriver de att festivalen först och främst är en festival, men också en "gathering", vilket är detsamma som en mötesplats för folk som delar en vision, en idé eller en dröm.
– Rainbow fields vision är att förena folk från olika kulturer med musik och kultur och att värna om världens vildmark, säger de på hemsidan.
Gatheringen kommer att hållas på ett "Regnbågsfält" intill festivalområdet. Där kan folk träffas och umgås för att dela med sig av sina erfarenheter och traditioner, sin konst och sina kulturer.
– Att besöka vår gathering kostar ingenting, men vill du campa eller gå på festivalen köper du en biljett.
– Vårt Regnbågsfält är själva festivalens ursprung. Här skapas drömmarna som sedan vävs samman till en större helhet. Att besöka vårt Regnbågsfält är som att resa genom tid och rum. Här möts olika traditioner och kulturer och här vävs de samman till en kärleksfull gemenskap. Här låter du mångfalden av konst och kreativitet förföra dina sinnen, säger Carina och John på hemsidan.
I beskrivningen av festivalplatsen säger arrangörerna att den är vackert belägen på en av flygplatsens stora gräsfält om är omgiven av tät granskog och berg.
– Evenemanget har en stark miljöprofil och syftet är att bevara världens vildmark. Under en vecka förvandlas Orsa till en färgsprakande mötesplats för musik och kultur från hela världen. Vid sidan av en rad kända artister, inom bland annat rock, reggae, Worldmusic, trance, house och techno, kommer även en uppsjö av spännande föreläsningar och workshops att erbjudas. Några exempel är bygg miljövänligt, ekologisk odling, solenergi, naturvandringar, afrikansk dans, strupsång och kulning. På schemat finns även konstmaraton, gycklare, fotoutställning, eldshow och karnevalståg.




























