Han har åkt sitt 55:e Vasalopp
Vi träffar Sälen-Bengt i statfållan inför hans 55:e Vasalopp. Han stod i fjärde startgrupp och han gjorde den sista översynen av vallningen innan start och tar det här med Vasaloppet numera med ro och utan stress.
- Man börjar bli till åren men fortfarande känns det bra att kunna vara med i Vasaloppet och jag har tränat bra inför det här Vasaloppet. Har cirka 80 mil bakom mig och det är mer än många andra har när de åker konstaterar Bengt Eriksson.
- Numera tar jag ett år i taget. Men så länge man har ork och kan åka skidor är det kul att vara med. Och visst hade kanske vädret kunnat vara mer gynnsamt men man får ta det väder som erbjuds och göra det bästa av situationen säger Bengt Eriksson innan han spänner fast skidorna för att åka de nio milen till Mora.
Något som han gjort fler gånger än någon annan och det rekord i antalet Vasalopp som Sälen-Bengt nu har torde vara en omöjlighet att överträffa. Och Sälen-Bengt har också varit framgångsrik genom årens lopp. Haft alla placeringar bland de tio bästa utom första och sjätte plats. 1958 blev Sälen-Bengt tvåa efter Gunnar Larsson och den bästa tiden noterade han 1979 då han skidade de nio milen på 4 timmar och 19 minuter.
Sedan 1953 har Bengt Eriksson i obruten följd åkt 55 Vasalopp och med tanke på hur vital och vältränad Sälen-Bengt fortfarande är lär det bli ytterligare några Vasalopp.























