Han fick fingret kapat i charkens maskin
Den 23 oktober 2008 skadade Christoffer Nordlander fingrar på höger hand svårt då han stoppade ner handen i en förpackningsmaskin på Siljan chark AB. I torsdags eftermiddag satt han bredvid kammaråklagare Kennert Andersson då Mora tingsrätt behandlade åklagarens krav på att Siljan chark ska dömas att betala 400 000 kronor i företagsbot.
– Det är svårt att säga vems felet är, sa Christoffer om rättegången.
Relaterat
Artikelserie
2008 bodde Christoffer Nordlander i Mora och spelade ishockey i IFK Ore. Han hade haft ett sommarvikariat på Siljan chark 2007 och på hösten 2008 var han tillbaks där med timvikariat. På morgonen den 23 oktober skulle han förbereda en förpackningsmaskin för paketering av grillkorv. Christoffer körde i gång maskinen och plastfilmen som korven skulle paketeras i skrynklade ihop sig och kom ut ur maskinen.
Christoffer reagerade reflexmässigt och stack snabbt dit handen för att stoppa in plasten.
– Jag satt fast. Christoffer förstod att han fastnat i kniven som skulle skära av plasten. Han stängde av maskinen och fick loss handen. Flera fingrar var svårt skadade, pekfingret satt bara fast i lite skinn.
Det blev en nio timmar lång operation i Uppsala och sedan ytterligare en operation. Christoffers hand blir aldrig riktigt bra igen.
– Kylan är det största problemet, jag fryser om handen svala sommarkvällar, förklarar Christoffer.
Nu bor han i Karlstad sedan ett år tillbaka. Han tränar Färjestads ungdomslag och jobbar som personlig assistent.
– Jag trivs bra och livet går vidare.
På rättegången i torsdags konstaterade Christoffer att olyckan inte hade inträffat om en plexiglasskiva suttit där den skulle vara på förpackningsmaskinen. Plexiskivan hade hindrat honom från att stoppa handen i maskinen.
– Det var inte jag som tog bort plexiskivan, förklarade Christoffer. Vem som tagit bort den är inte klarlagt men skyddsombudet berättade att anställda berättat att de brukade ta bort skivan då de skulle rätta till fel på maskinen som krånglade ofta.
Åklagaren Kennert Andersson menar att Siljans charks vd Patrik Andersson har huvudansvaret för att det varit brister i arbetsmiljön på företaget, han riktar dock inget krav på straff mot vd:n utan mot företaget.
Åklagaren pekade på att det inte var klart fastslaget att arbetsmiljöansvaret delegerats till lägre chefer. Han hävdade att Christoffer Nordlander inte blivit tillräckligt utbildad för den här maskinen och att det fanns brister i riskbedömningarna om maskinen.
– Arbetstagarna är inte helt fritagna från ansvar men arbetsgivaren har huvudansvaret, sa Kennert Andersson.
Försvarsadvokaten Tomas Wikner tyckte att åklagarens krav på 400 000 kronor i företagsbot var oskäligt. Wikner framhöll att arbetstagarna också har ett ansvar så han pläderade för att företaget i första hand ska frikännas.
Domen meddelas den 27 september.























