Hjälper fattiga genom gårdsauktion
I lördags höll föreningen Moldaviens vänner en gårdsauktion på Sollerön där alla intäkter gick till fattiga familjer i Moldavien.
Relaterat
Det var blandade fynd som kunde hittas på auktionen, allt från gamla sågar till lampskärmar, glas och porslin, koffertar, fågelburar, möbler och kläder.Fotograf: Anna Gustafsson
Gårdsauktionen på Sollerön lockade mycket folk.Fotograf: Anna Gustafsson
– Den moldaviska landsbygden ser ungefär ut som det såg ut i Sverige för 50-60 år sedan, berättar MarjaLisa Utter om sin första resa till Moldavien tidigare i år som hon gjorde tillsammans med föreningen Moldaviens vänner och Birgit Stenberg som är aktiv inom föreningen.
I lördags var MarjaLisa Utter med och hjälpte till vid gårdsauktionen på Sollerön som hölls till förmån för moldaviska familjer. Moldavien är ett av Europas fattigaste länder, och under flera år har Birgit Stenberg besökt landet för att stödja familjer i byarna Vatici och Dubasarii-Vechi med bland annat kläder, mat och andra förnödenheter.
– Tio barn går nu på dagis tack vare föreningens pengar, berättar hon.
Gårdsauktionen i lördags var välbesökt och föreningen Moldaviens vänner kunde i slutet av dagen konstatera att man fått in lite över 8 000 kronor. Det har ännu inte bestämts exakt vad pengarna kommer gå till men ett förslag är de ska användas för att köpa symaskiner för att starta en syateljé i en av byarna. Det finns även två familjer som kan komma att få bidrag från auktionen då de är i extra stort behov av stöd.
– Jag tar det som självklart att hjälpa till, säger Birgit Stenberg. Vi som har så mycket överflöd här hemma så då kan vi dela med oss.
Under hela nästa vecka kommer Sollerön att ha besök av en grupp ungdomar från Moldavien som bland annat kommer bjuda på musik- och dansuppträdanden.























