Inomhusaktiviteter är turisternas favorit
De senaste veckorna har solen inte skämt bort oss med sin närvaro. Men många har ändå semester och turisterna kommer, trots regnet, till Mora. Men vad gör de, när badtemperaturerna är för låga och regnmolnen flockas på himlen?
Relaterat
Till Moras turistbyrå har det kommit en strid ström så här långt i sommar. Anna Pålsson berättar att det enligt besöksstatistiken än så länge ser väldigt lika ut i jämförelse med förra året.
Men vad vill de då göra och besöka denna sommar?
– Det är många som helst vill vara inomhus. Så vi brukar främst tipsa om till exempel dalahästtillverkningen i Nusnäs och Zornmuseet.
Men självklart är det svårt att säga någonting generellt om vad turisterna vill göra när de är på besök i Mora, eftersom alla har så olika intressen, menar Anna Pålsson.
– Många kan ju tänka sig att vara ute lite ändå, eftersom de har kommit hit för en specifik sak. Många åker till björnparken och barnfamiljer åker gärna till Tomteland. Men min spontana känsla är att det har varit mindre folk när det har regnat, säger Anna Pålsson.
Ett ställe som har känt av en ökning under denna regniga sommar är Lekkompaniet i Mora-Noret, som till och med vid ett flertal tillfällen har blivit tvungna att sluta släppa in folk.
– Vi hade uppnått de 149 besökarna som får vistas i lokalen samtidigt, då fick vi stänga dörrarna, berättar Annelie Svahn som äger Lekkompaniet.
Hon berättar att vädret avgör hur många besökare de får.
– Är det en solig dag så är det ganska lugnt, men är det en regnig dag så får vi bunkra upp med mat och personal.
Veronica Westerling och Patrik Andersson tog med sig barnen, Malte och Alva, och åkte från Älvdalen till Lekkompaniet i Mora just för att det var regnigt.
– Man kan inte ha barnen inne hela tiden för då klättrar de på väggarna snart, men det får de ju göra här, säger Veronica Westerling. Det är första gången vi är här och det har varit bra.
Även på Zornmuseet märks det att det har varit en regnig sommar. Bland annat kommer besökare inspringade för att komma undan regnet, berättar Emma Tomlén, receptionist vid Zornmuseet.
– Ja jag skulle säga att det drar till folk när det regnar, då passar folk på att komma hit, säger hon.





















