Oro för Lärkastugans framtid
I tisdags hölls den årliga Lärkadagen på Sollerön. Kvällen bestod av årsmöte för Lärkasamfundet, musikunderhållning och ett bildspel om Karl Lärka av producenten Anders Hanser.
Relaterat
Anders Hanser har hunnit med mycket i sitt liv hittills. Några av sina erfarenheter delade han med sig av på Lärkadagen, bland annat berättade han om sitt möte med Karl Lärka år 1977.Fotograf: Anna Gustafsson
Under Lärkasamfundets årsmöte diskuterades frågan hur viktigt det är att bevara Lärkastugan. Mötet hölls under ledning av ordföranden Bus Gunnel Åkesson.Fotograf: Anna Gustafsson
Frågan om skötseln av Lärkastugan, Karl Lärkas sommarhus på Sollerön, var det hetaste diskussionsämnet under Lärkasamfundets årsmöte. Stugan ägs i dag av Mora kommun och skötseln av stugan sköts av Svea och Karl Lärkas stiftelse. Men eftersom kommunen och stiftelsen har lagt fram önskemål om att slippa ansvaret för stugan är man nu orolig över vad som ska hända med den i framtiden.
– Vi kommer att göra allt för att ha en dialog med kommunen om Lärkastugan, försäkrade ordföranden Bus Gunnel Åkesson på årsmötet och framhöll hur viktig den är som kulturminne.
Efter mötet visade filmproducenten Anders Hanser ett bildspel med en intervju han själv gjorde med Lärka år 1977. Anders Hanser är född och har sina rötter i Orsa och började fotografera när han gick i tredje klass. När han var fjorton år fick han för första gången en bild publicerad i Dagens Nyheter. Efter det har han bland mycket annat arbetat som producent i radio och tv och fotograferat ABBA.
Intresset för fotografi är inte det enda Anders Hanser har gemensamt med Karl Lärka. På 70-talet började Anders Hanser göra intervjuer och bildspel med olika dalapersonligheter. Likt Karl Lärka ville han dokumentera och bevara människor från Dalarna. Bland annat blev det bildspel om Anders Diös, Erik Moraeus och Anders Hansers mamma Hanser Lina.
Om skapandet av bildspelet om Karl Lärka berättar Anders Hanser att han var tvungen att ha mikrofonen väldigt nära Lärkas mun för att han pratade så tyst och att intervjun tog flera dagar att genomföra.
– Men jag är så glad att jag gjorde det, säger Anders Hanser.
I bildspelet om Karl Lärka fick de cirka 95 personer som i tisdags kväll hade tagit sig till Sollerö Kommunalhus förutom att se några av Lärkas bilder också höra honom berätta om sin uppväxt i närheten av kulturpersoner som Zorn, hur han genom fotografen Johan Öhmans bilder blev intresserad av fotografi och varför han helst av allt fotograferade gamla människor. Det var enligt Karl Lärka eftersom de "stod på gravens bredd" och därför var viktigast att bevara.



















