Heed-Sandlund uppsagd
I går fick Lena Heed-Sandlund den formella uppsägningen från sin anställning som vårdare i Mora kommun. Socialchefen Gunnel Gyllander förklarade på ett A4-ark att arbetsgivaren förlorat förtroendet, samt att Lena Heed-Sandlund "agerat hotfullt och utsatt kollegor för obehag genom påtryckningar och efterforskande av källor".
Relaterat
På torsdagen fick Lena Heed-Sandlund svart på vitt. Hon är uppsagd på personliga grunder från sin anställning som vårdare i Mora kommun.Fotograf: Birger Nylén
Lena Heed-Sandlund tänker inte ge sig och är inriktad på att ärendet kommer att avgöras först i Arbetsdomstolen.
– Jag kan ju inte hoppa av nu, när de har kränkt mig hela tiden. Som socialchefen agerar riskerar ju vem som helst att bli av med jobbet. Jag förklarades uppsagd av henne med en uppsägningstid, utan lön, på sex månader. Det är helt otroligt.
Tidningen har tidigare berättat om konflikten mellan Lena Heed-Sandlund och ledningen för socialförvaltningen. Lena Heed Sandlund har jobbat inom den särskilda omsorgen i mer än 30 år.
Hon är förtroendevald politiker för Morapartiet. I den egenskapen har hon haft kritiska synpunkter på socialförvaltningen, där hon är anställd.
Lena Heed-Sandlund är övertygad om att detta ligger bakom en fientlighet från ledningens sida.
När det i början av november uppdagades att Lena Heed-Sandlund druckit vin tillsammans med boende i den gruppbostad där hon har sin anställning vid en festlighet i påsk, drogs hennes delegation att dela ut medicin in, med stöd av MAS, den medicinskt ansvariga sjuksköterskan Lilian Lingvall.
– Ingen pratade med mig. MAS lyssnade endast på enhetschefen. Saken kunde ju ha klarats upp om vi kommunicerat.
Lilian Lingvall gjorde i stället en anmälan enligt Lex Sarah, och tyckte att allvarlighetsgraden genererade en skriftlig varning. "Personalens agerande är inte förenligt med kommunens värdegrund eller alkoholpolicy", skrev Lilian Lingvall.
Gunnel Gyllander använder det faktum att Lena Heed-Sandlund, på grund av alkoholförtäringen, inte återfått sin medicindelegation som ett av skälen för den skriftliga uppsägningen.
Enligt Gunnel Gyllander har Heed-Sandlund inte bidragit till en lösning genom att vägra genomföra en "screeningtest" inom den av arbetsgivaren utsatta tidfristen. Gyllander avslutar uppsägningen genom att skriva att Heed-Sandlund "agerat hotfullt och utsatt kollegor för obehag genom påtryckningar och efterforskande av källor".
Lena Heed-Sandlund tillbakavisar alla Gyllanders uppgifter.
– Det finns inget förbud i kommunen att dricka alkohol på arbetstid. Jag drack sex centiliter vin, det berättade jag till och med själv. Medicindelegationen drogs in sedan någon kontaktat MAS. När jag ombads att göra screeningtest sade jag att jag vill göra en sådan själv när jag ordnat juridisk hjälp. Screeningen visade att jag inte ha alkoholproblem, vilket Gunnel Gyllander gör gällande. När det gäller hennes påståenden om hot och liknande blir det verkligen kusligt. Jag har inte fått ett enda exempel beskrivet.
Lena Heed-Sandlund var inte med i facket när hon fick varningen och varslet om uppsägning. Hon anlitade advokat Anders Grahn, Appelli Advokater, Falun. Han stämde kommunen i Mora tingsrätt.
Senare gick Lena Heed-Sandlund med i facket Kommunal och hade stöd av Kommunals representant Sonja Lindgren när uppsägningen lämnades över på torsdagen.
Det är oklart vem som kommer att företräda Heed-Sandlund i arbetsdomstolen.
– Facket är gratis, en advokat kostar, konstaterade Anders Grahn på torsdagseftermiddagen.
Lena Heed-Sandlund tänker anlita bästa möjliga hjälp.
– Jag har fått veta att jag inte kommer att få rättshjälp, men jag kommer att gå så långt det krävs ändå. Det får kosta.






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 feb 2012 05:08 Hutt på er (Ej registrerad)
Regler är regler??? "DEN SOM SJÄLV HAR NÅTT ATT DÖLJA ROPAR PÅ FÖRSTÄRKT POLIS" Vet ni hur mycket det skålas med de gamla på äldreboende, där personalen är med. En hel del, en hel del... Tycker det är bra att det sker, så blir även de äldre lite gladare. Vad jag vet så har inte denna person som gjort detta med de äldre misskött sitt jobb förut. Trist att Sverige är på att bli ett "angivare Sverige".
Skrivet 5 feb 2012 13:13 Nafets (Ej registrerad)
Helt rätt beslut!
Får man inte så får man inte!
Ni är ju bara pinsmamma som försvarar ett felaktigt beteende!
Skrivet 5 feb 2012 10:28 märta (Ej registrerad)
Nu är detta vin säkerligen droppen. Äntligen har kommunen ett påtagligt skäl till uppsägning. Grunden ligger säkerligen i annat typ/ bemötande och förhållningssätt + mycket annat gentemot medarbetare, arbetskamrater, chefer osv.....osv osv... Bra Mora kommun.
Skrivet 5 feb 2012 09:06 Antirasist (Ej registrerad)
Här sitter kärringen och super till på jobbet, och dessutom med dom boende.
Men det värsta är ju att hon inte har nödvändiga ledarägenskaper - hon har inte begripit att man skall slicka uppåt och sparka neråt.
Skrivet 4 feb 2012 22:35 Smulan (Ej registrerad)
Sitter och funderar över hur ledningen i Mora är funtad!? 6 cl vin = ½ lättöl... Det är tydligen ett skäl för uppsägning!? Sen köper enhetscheferna massor med Lättglögg vid jul till personal och boende på Äldreboendena... Det är faktiskt också alkohol om man ska hård dra det!!! 2,2 %... Men är det 0 tolerans, hur kan detta då få fortgå.... Oj, oj, oj... Kanske det inte blir nån personal kvar alls i Mora Kommun nu!!! Tänk ef´ter ni som hackar! Har ni smakat glögg så är ni lika skyldiga eller????