De ska bekransa Vasaloppets segrare nästa år
I dag, fredag, presenteras kransmasen och kranskullan för Vasaloppet och Tjejvasan 2012 i SVT:s morgonsoffa. Tävlingsledarna har utsett två duktiga ungdomar som blir goda ambassadörer för det stora skidarrangemanget, Erik Smedhs och Johanna Axelsson.
Relaterat
Fakta
Kransmas 2012
Ålder: 20 år.
Bor: Lidingö och Mora.
Familj: Mamma Elisabeth (Lisa), pappa Per Anders och systern Anna.
Gör: Studerar biomedicin på Karolinska institutet.
Idrott: Friidrott, 400 och 800 meter.
Meriter: Många JSM-medaljer och brons på 800 meter vid senior-SM inomhus 2011.
Intressen: Se på film och ta det lugnt med kompisar.
Om sig själv: Glad och positiv.
– Jag är snabb så jag hinner ifatt, skojar Erik Smedhs som ska lägga kransen på segrarinnan i Tjejvasan och bästa dam i Vasaloppet. Erik är nämligen en duktig medeldistanslöpare med medaljer från både junior- och senior-SM.
Johanna Axelsson har spelat fotboll i Mora och utbildat sig till fotbollsdomare.
– Jag är mångfacetterad, säger Johanna om sig själv. Hon är inte bara intresserad av idrott utan ägnar sig också åt musik.
– Hon är en unik förebild som har förmågan att vara bäst i det mesta hon företar sig, skriver tävlingsledarna för Vasaloppet som konstaterar att Johanna hade högsta avgångsbetyg i alla ämnen på gymnasiet, hon är antagen till läkarutbildning och tillhör landslaget för unga musiker.
– Det är väldigt ärofyllt, säger Johanna som tycker att det ska bli jätteroligt och spännande att vara kranskulla.
Johanna som åkt Kortvasan några gånger och ställt upp som funktionär på flera Vasaloppsveckor säger att Vasaloppet är en stor tradition.
Erik Smedhs åkte Vasaloppet 2010 och 2011, med bästa tiden 5 40, trots att han bröt en stav i första backen. 2012 ska han bättra på tiden genom att åka Öppet spår. Men det är inte skidåkningen som Erik tränar för i första hand. Han tränar för att komma i bra slag till sommaren då junior-VM är det stora målet.
– Känns det bra ställer jag upp på inomhus-SM i februari.
Erik, som bor på Lidingö, studerar biomedicin på Karolinska institutet.
– Det är riktigt cool stämning när man kommer hem under Vasaloppsveckan, säger Erik. Han vill helst lägga kransen på en Moratjej.
– Hoppas att det är Sofia Bleckurs tur, säger han






































