Ivar på världsfinal Spöade golfproffsen med en birdie
Ivar Steen, Sälen, är golfamatör, men nyligen fick han åka till Sydafrika och spela med proffs. Och han lyckades faktiskt göra en birdie och vinna ett par hål i ronden mot de två proffsen svenske Robert Karlsson och spanjoren Pablo Larrazabal!
Relaterat
En glasskål var priset, men hela upplevelsen och rundan med golfproffsen är det stora minnet för livet, säger Ivar Steen efter sin Sydafrikaresa.Fotograf: Anders Mojanis
Fakta
Ivar Steen
Ålder: 36 år.
Familj: Sambo och två barn.
Bor: Villa i Sälen.
Yrke: Chaufför och delägare i åkeri.
Intressen: Golf, sport (fast mer att titta på än att utöva).
Golfhandicap: 9.
– Hela resan var en upplevelse, men framför allt att få gå en hel runda med riktiga proffs som tävlade. Visst var det pirrigt, men det var mycket intressant att se hur de spelade. Jag fick en hel del goda råd och tips och fick till spelet bra på fyra-fem hål, berättar Ivar.
Råden han fick var tydligen riktigt bra. I alla fall så bra att han under 18-hålsrundan lyckades vinna ett av hålen, så amatör han är, på "ett under par".
– Jag lyckades göra en birdie, fyra slag på ett par fem-hål, medan de gick på par, och det kändes förstås inte så tokigt i det sällskapet, säger Ivar.
Sälenspelarens facit av hela den genomförda tävlingen, Volvo World Golf Challenge, är inte heller tokigt,
Eller vad som sägs om att han slutade på totalt femte plats i en amatörtävling, som från början hade haft cirka 50 000 startande i kvalspel runt om i världen.
Vägen till världsfinalen, som avgjordes i George i Sydafrika, har gått via kvaltävlingar på olika platser.
För Ivars del började det med en tävling i juni på Dalsjö, mellan Falun och Borlänge. Ivar, som är delägare i ett åkeri, var inbjuden av Rolf Eriksson/Volvo lastvagnar och han gick vidare som topp tre bland nära 40 startande.
I september spelades en Nordenfinal på Hills golfklubb i Göteborg och där tävlade man om fem platser till världsfinalen. Ivar blev trea och var därmed kvalificerad för att få åka till finalen i Sydafrika.
– Där var vi 55 spelare från hela världen som tävlade. Mitt mål var i första hand att försöka komma bland de 18 bästa. Då skulle jag få spela en runda tillsammans med riktiga golfproffs, som tävlade där samtidigt. Efter första dagen låg jag på femtonde plats och andra dagen lyckades jag spela upp mig till en slutlig femte plats, berättar Ivar.
Ivar började spela golf hemma i Sälen i tioårsåldern och har tidigare spelat ganska mycket. Men på senare har jobbet i åkeriet och familjen fått allt mer tid.
– Det blir inte mer än sex-åtta rundor på en säsong numera, och någon enstaka tävling på hemmaplan. Jag är heller inte så mycket för att träna, så mot den bakgrunden är jag mycket nöjd med hur det gick nere i Sydafrika. Det gav faktiskt litet blodad tand.
En veckolång resa ner till högsommarvärmen i Sydafrika var en fin upplevelse. Som synligt minne har han med sig hem en liten glasprydnad som femtepris. Fast det roligaste var ändå att få spela med proffsen.





































Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 feb 2012 14:26 Roland Smeds (Ej registrerad)
Grattis man blir på sälens golf bana det har du bevisat med lite träning,Grattis Roland Smeds
Skrivet 3 feb 2012 12:42 Jonas Sjögren (Ej registrerad)
Du valde kanske fel väg, tänkt på de när du stod å fixa med plogen i morse i -26 grader ;) Grattis Ivar
Skrivet 3 feb 2012 12:34 E.Thors (Ej registrerad)
Riktigt kul.. Grattis