Vill utrota vargrevir Lima besparingsskog och utsatt bonde ansöker om skyddsjakt
Lima besparingsskog och bonden Bengt Halvarsson, Torgås, ansöker nu om skyddsjakt på vargarna i västra Lima. I varsin ansökan till länsstyrelsen begär de att få skjuta bort alla vargarna som finns i ett revir väster om Lima.
Relaterat
– Styrelsen för besparingsskogen var helt enig bakom kravet att få skyddsjakt på hela vargreviret i västra Lima, rapporterar förvaltare Börje Cedeskog.Fotograf: Anders Mojanis
– Situationen har blivit helt ohållbar för fäbodbruket så jag hoppas att det kan bli skyddsjakt på vargarna, säger bonden Bengt Halvarsson.Fotograf: Anders Mojanis
– Det finns ett kompakt motstånd mot vargarna i det här området sedan tre jakthundar blivit dödade och ytterligare en har blivit skadad i vargangrepp. Dessutom har ett ungnöt i en hage i byn dött sedan det med stor sannolikhet blivit angripet av varg, säger förvaltare Börje Cedeskog vid Lima besparingsskog.
Styrelsen för besparingsskogen var helt enig om behovet av skyddsjakt på vargarna, som snabbt etablerat sig i markerna västerut i Lima.
– Det behövdes inga långa diskussioner i den här frågan. Eftersom regeringen beslutat att upphöra med licensjakten på varg, och i stället vara mer generös med skyddsjakt där det är problem, så tycker vi att det borde kunna finnas goda förutsättningar för att vår skyddsjakt beviljas, säger Cedeskog.
Bonden Bengt Halvarsson fick för ett par veckor sedan en kalv dödad i hagen i Hammarsbyn. Kalven var biten, dock inte ihjälbiten. Troligen hade den stressats till döds, sannolikt av varg.
Halvarsson har också gjort en egen ansökan om skyddsjakt och med kravet att skjuta bort alla vargar i det aktuella reviret västra Lima.
– Jag har i grunden ingenting emot några djur, men det måste ändå vara en situation så att det fungerar. Om vargarna blir alltför påträngande så måste det vara möjligt att få jaga dem. Annars blir det ju hopplöst att vara fäbodbrukare i fortsättningen. Om somrarna har jag mina kor på skogsbete kring Kinnvallsjösätra fäbod. Den ligger nu inom vargreviret, och det blir ju omöjligt med fäbodbruket om inget görs åt vargarna, säger Bengt Halvarsson.
Till veckan blir det älgjakt i limaskogarna. Många jägare är fundersamma hur det ska gå att jaga bland vargarna, och om man ska våga släppa några hundar i skogen.






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 okt 2011 15:32 Dalkulla (Ej registrerad)
Jugge (Ej registrerad) skrev:
Tycker det är "dax" att införa en ny sorts jakt en gång om året.
-Vi tar ifrån alla sk Jägares vapen och ger dem två dgr frist att försöka leva som djuren.
-Sedan tar vi hit några "Juggar" från Jugoslavien och låter dem jag dessa sk skräckslagna Jägare i en vecka.
-Allt live in tv, så får vi se dessa påskitna personer som kallar sig jägare, kravla och be om nåd när de påträffas ev levande!
Så du är en av dessa som ska ut i skogen och jaga jägare, tillåt mig småle, hur i hela fridens dar tror du att du ska överleva. Det finns andra sätt än vapen som gör att du kan överleva i skogen och det har vi på landsbygden fått lära oss. Även om dessa "juggar" är vana vid gerillakrigföring, så är det just det som vi har fått lära oss sen barnsben. Jag ger mig blanka den på att efter en vecka så har vi stort larm om eftersök på dessa "juggar" som gått bort sig i storskogen.
Skrivet 10 okt 2011 09:55 Inga-Lill (Ej registrerad)
Limabo (Ej registrerad) skrev:
Skaffa en Lama eller 2 så är problemet med boskapen löst., eller boskapsvaktande hundar finns också. De är nämnligen utmärkta väktare av djuren, och på att mota bort rovdjur. Förr i tiden hade man faktiskt herdar som vakade boskapen från rovdjur. men det tycks ha glömts bort? Nuförtiden ska man bara släppa alla djuren lösa och låta dem driva vind för våg, utan tillsyn, det är oansvarligt.
Och angående jakt så går det inte att komma och beklaga sig om vargen tagit din hund som sprungit lös i vargens revir. Jag personligen skulle aldrig släppa min hund lös och riskera att den dog! Då skulle jag aldrig förlåta mig själv. Bor själv brevid ett vargrevir, och har mina hundar alltid kopplade efter jag fick veta att det fanns varg i skogarna här.
Har du dem kopplade på den egna gårdsplanen också, för det är nog lugnast, för det verkar som vargen söker sig längre och längre fram till bebyggda trakter. Har själv sett min hund markera för rovdjur, tyvärr så är det i direkt anslutning till tomten.
Skrivet 10 okt 2011 09:52 Inga-Lill (Ej registrerad)
Jägare och skogsägare i Lima (därmed medlem i Lima Besparingskog) (Ej registrerad) skrev:
Håller inte med styrelsen i Lima Besparingsskog om sin ansökan om utplåning av reviret.
Vargen hjälper till att hålla den naturliga balansen i skogen och bra att den tar ett antal älgkalvar varje år då det gör att iallafall endel tallungskog kan klara sig från älgbetning.
Det är det moderna skogsbruket som tagit död på allt som älgen gillar att äta, enbuskar, rönn och även annan lövvegitation var förr älgens huvudsakliga föda. När det nu finns bara tallskog, så vad fasen har ni tänkt att älgen ska äta. Inte heller ville ni vara med och inköpa hö, som stödfoder under svåra vintrar, där ansåg ni skogsägare och delägare i Lima Besparingsskog, att det skulle jaktlagen betala helt själva. Så problemet med betskador har ni själva skaffat er, så jag anser inte att ni borde få någon ersättning från staten för de sk betskadorna.
Skrivet 9 okt 2011 15:30 Onkel (Ej registrerad)
Betänk att människan gör intrång på Vargens
(läs djurens) revir, skall vi då ha skyddsjakt på människan? titta på hur det ser ut bla. i regnskogen, bekämmande detta med all "girighet" som uppkommer när vi tar djurens rätta att få finnas till,gäller även det som hän der i djungeln.
Skrivet 9 okt 2011 14:00 Limabo (Ej registrerad)
Skaffa en Lama eller 2 så är problemet med boskapen löst., eller boskapsvaktande hundar finns också. De är nämnligen utmärkta väktare av djuren, och på att mota bort rovdjur. Förr i tiden hade man faktiskt herdar som vakade boskapen från rovdjur. men det tycks ha glömts bort? Nuförtiden ska man bara släppa alla djuren lösa och låta dem driva vind för våg, utan tillsyn, det är oansvarligt.
Och angående jakt så går det inte att komma och beklaga sig om vargen tagit din hund som sprungit lös i vargens revir. Jag personligen skulle aldrig släppa min hund lös och riskera att den dog! Då skulle jag aldrig förlåta mig själv. Bor själv brevid ett vargrevir, och har mina hundar alltid kopplade efter jag fick veta att det fanns varg i skogarna här.