[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVPeter Nordström inför kvalserien

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Fjällpersonal drogtestas


– Vårt ansvar mot både personal och gäster


SÄLENFJÄLLEN



På våra arbetsplatser gäller nolltolerans mot droger, säger personalchefen Henrik Nathanson i skidanläggningen Stöten.

Skidanläggningen Stöten i Sälenfjällen ska i vinter göra drogtester av personalen.
- Vi gör det av ansvar både mot vår personal, många är ungdomar, och mot våra gäster. På våra arbetsplatser gäller nolltolerans mot droger, säger personalchefen Henrik Nathanson.
De' ska va' hälsosamt och stärkande i fjällen.

Kommentarer (2)

I det centrala avtalet mellan hotellarbetsgivarna SHR och facket HRF finns en klausul om drogtester på arbetsplatser. Men för att drogtesterna ska få göras krävs också ett lokalt avtal vid företaget om drogpolicy och att arbetsgivaren vid behov kan erbjuda rehabilitering.

- Syftet med det här är att skapa en drogfri arbetsmiljö. Det är en trygghet både för personalen och för gästerna, och det är också en fråga om säkerhet i anläggningen.

- Dessutom är det ju så att vi har en ung personal, som vistas i en partymiljö. Även om vi inte haft några stora problem så är det naivt att tro att det inte skulle förekomma både alkohol och olagliga droger, och vi vill ta vårt ansvar. Så vitt jag vet är vi den första fjällanläggningen i landet som inför drogtester med ett lokalt avtal, säger Nathanson.

Tidigare har Stöten gjort utandningsprov som visat om någon kommit alkolholpåverkad, eller ''bakis'', till arbetsplatsen. Om det har blivit utslag så har vederbörande fått gå hem och nyktra till.

Nu tar man ytterligare ett steg i arbetet mot droger genom att införa slumpvisa drogtester. När det gäller narkotika och olagliga droger så är det definitiv nolltolerans. Däremot är det förstås inget förbud för anställda att ta ett glas på sin fritid.

Testerna ska genomförs i alla personalgrupper, således även bland chefer och ledningspersonal.

Det kan också göras test om man har en väl grundad misstanke att någon anställd missbrukar droger.

- Om ett test skulle ge utslag så kommer vi att erbjuda rehabilitering. Den sker i ett samarbete med teamet vid Sälens fjällkyrka, berättar Henrik Nathanson.

Stöten har ett 20-tal helårsanställda och under vintersäsongen cirka 200 anställda. Budgeten för företagets drogpolicy, inklusive 50 tester, ligger på cirka 100 000 kronor.

- Inför den här säsongen kommer personalen att informeras om drogtesterna när de kommer hit för att börja jobba. Nästa år har vi med informationen redan under rekryteringsprocessen. Då kan det även ha den effekten att det avskräcker de som missbrukar droger att söka jobb hos oss, säger Henrik Nathanson.

Initiativet av Stöten välkomnas av både den lokala polisen och andra som arbetar drogförebyggande i bland annat kommunen.

Varje vinter kommer något tusental ungdomar till Sälenfjällen för att säsongsjobba. Men att det, förutom jobbet, också blir en hel del partajande på ungdomars vis är ett känt fakum.

Anders Mojanis
anders.mojanis@dt.se


Anders Mojanis
anders.mojanis@dt.se
Publicerad: 2009-11-21 08:21

 
Läsarnas kommentarer (2):

Bra jobbat Henke

Mycket intressant Henke, du är banbrytare att göra detta i stor skala.
vi kommer alla att följa detta och förmodligen komma efter ganska snart.
Bra jobbat!!

Jonas Persson, 2009-11-23 12:35

Renat på fjället

Naturligtvis är det bra med ett glas eller 22. Tur att man tar itu med "drogerna" på fjället så att fyllhundarna slipper konkurrens.

Doktor Skål, 2009-11-21 18:25
 
Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Malung/Sälen torsdag 18 mars 2010:

Kan få sluta - efter 44 år

MALUNG. Uppgiven och tryckt stämning hos Jofa Reebok efter varslet. Fack och anställda är besvikna.

Läs även: 33 får gå hos Jofa Reebok.

Läs mer
Läs mer

 (7)


Falska 50-lappar i Sälen

SÄLEN. Under helgen har falska 50-kronorssedlar varit i omlopp i Sälenfjällen.

Läs mer
Läs mer

 (2)


33 anställda sägs upp

MALUNG. På mindre än ett halvår har Jofa Reebok halverat sin arbetsstyrka.

"Synd att allt vi varit stolta över ska bort."
JOFA engagerar läsarna. Kommentera du också!

Ledare: "Tungt besked för Jofa-anställda"

Läs mer
Läs mer

 (26)


80 barn åkte Hasaloppet

MALUNG. Skidtävlingen Hasaloppet i Malung drog mycket folk, både tävlande och åskådare.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Han vill ha godsterminal

MALUNG. Tom Martinsson (M), numera oppositionsråd i Malung- Sälens kommun, men också kommunens företrädare i Intresseföreningen Västerdalsbanan, motionerar till kommunfullmäktige om en ny godsterminal vid f.d. timmerterminalen i Malungsfors.

Läs mer
Läs mer

 (11)


Lurades på stugan i fjällen

SÄLEN. Många drabbade av falska annonser på Blocket. Två anmälningar förra veckan.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Vilken bjässe, Fredrik!

MALUNG. Tioåriga Fredrik fiskade upp en halv meter lång aborre som vägde 1,7 kilo.

Läs mer
Läs mer

 (7)


Stöld av bilsläp i Sälen

SÄLEN.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Thomas snabbast i otrimmad bil

BILSPORT/LIMA. Mats Jonsson vann vandringspriset i klassiska LBC-ruschen, men Thomas Thunström var snabbast i otrimmade bilar.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Inte lätt vara nödig

SÄLEN. Det är inte lätt att vara nödig i Sälenfjällen.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Nytt JSM-guld till Malung

SKIDOR/HUDIKSVALL/UPPDATERAD 13.40. Vilka dagar Malungstjejen Stina Nilsson har i Hudiksvall. På lördagen vann hon sitt andra JSM-guld. Nu i dubbeljakten.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Trafikolycka i Sälen

SÄLEN.

Läs mer
Läs mer

 (0)


En person skadad i älgolycka

MALUNG.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Nyktert i fjällen

MALUNG. Många nyketerhetskontroller i Sälen - men få har kört rattfulla.

Läs mer
Läs mer

 (3)


Skinnjacka poppis i kylan

MALUNG. Nedgången vändes när kylan kom. Nu vill många ha skinnkläder.

Läs mer
Läs mer

 (3)


Skinnarspeletletar ny Lisbet

MALUNG. Skinnarspelet i Malung söker efter en ny "Lisbet från Lingärde" i Skinnarspelet som skall framföras efter ett års uppehåll under midsommarhelgen i Malung. Enligt de planer som finns skall en föreställning ges men skulle det visa sig att intresset från allmänheten är stort kan det också tänkas bli en extra föreställning.

Läs mer
Läs mer

 (1)


JSM-guld till Stina

SKIDOR/HUDIKSVALL. Stina Nilsson från Malungs IF gick inte att hejda när sprinttävlingen i junior-SM avgjordes på torsdagseftermiddagen. Men det blev ytterligare dalamedaljer.

Läs mer
Läs mer

 (0)


"Tur att den fanns"

SÄLEN. Brandkårens insatsbil viktig. Var på plats bara två minuter efter bilbrand.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Ny hemsida visar viltolyckorna

DALARNA. Nu kan man som trafikant själv se var de flesta viltolyckorna sker och därmed ta det extra försiktigt på de vägsträckorna.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Fjärde vargen avlivades

YTTERMALUNG/Uppdaterad 18.31. Den fjärde vargen som påkördes av tåg i onsdags är nu avlivad.

Läs även: Ny hemsida visar var viltolyckorna sker
Läs även: Morgontåget krockade med vargflock
Läs även: Minst tre vargar dödade av tåg.
Läs även: Ingen misstanke om brott.

Läs mer
Läs mer

 (35)


Läs allt om Vasaloppet

Här hittar du massor av artiklar om och kring Vasaloppet.

Läs mer
Läs mer


Följ debatten!

Läs alla insändare från Malung-Sälen här.

Läs mer
Läs mer


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>