[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVHär övar Team Moraeus

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Sälensatsning på barmarksperioden


SÄLEN


När föreningen Turismintressenter i Sälen hade sitt höstmöte i Olnispa Bystuga kom ett 70-tal näringsidkare för att diskutera vad som händer i Sälenområdet men också vilka visioner man har för framtiden. Och mycket under detta höstmöte kom att handla om framtida satsningar under barmarksperioden för att man skall få en mera året runt verksamhet i Sälenfjällen.

Kommentarer (17)

Bosse Einarsson som bland annat hållit i projektet "Sälen i världsklass" inledde med att ge en bild av vad som kommer att hända i Sälenfjällen i framtiden.

- Vi vet att det finns visioner om att antalet bäddar i Sälenfjällen kommer att öka från dagens cirka 60000 till cirka 90000 om några år. Vi vet också att det finns ett stort intresse för att satsa på flyg till Sälenfjällen sade Bosse Einarsson i sitt inledningsanförande.

Sälenfjällen är under fem månader (vintersäsongen) Dalarnas största "stad" och nu är det viktigt att man också gör satsningar för att utveckla barmarksperioden menade Bosse Einarsson.

Och här finns det mycket att göra inför framtiden.

- Skulle vi lyckas med att göra barmarksperioden lika stor som vinterperioden skulle detta skapa cirka 2000 nya arbetstillfällen i Sälenfjällen enligt de beräkningar som gjort förklarade Bosse Einarsson.

Jonas Persson pratade om vilka framtidsutsikter det finns för att skapa en stor flygplats i Sälenfjällen där man kan ta emot flygplan som kan ta ett stort antal passagerare.

- Flygbolagen och flygplatser ser att det finns en marknad för flyg till Sälenfjällen och företag både på den morska sidan och den svenska (Trysil och Sälen) behöver varandra fört att vidareutveckla området och här är en satsning på en flygplats något av ett måste menade Jonbas Persson.

Det har gjort beräkningar som visar att man med cirka 200 miljoner i investeringar skulle få en sådan flygplats och det är enligt Jonas Persson litet pengar jämfört med om man skulle bygga järnväg och vägar.

- En flygplats är också snabbaste vägen att utveckla Sälenfjällen speciellt när man vet att inga stora investeringar på vägar kommer att ske före 2021 menade Jonas Persson.

Vid höstmötet berättade Kristoffer Widing och Fredrik Larsson om arbetet med skoterledarna och menade att det var viktigt att man också ordnar kringaktiviteter i byar runt området för att på detta sätt skapa ett bredare utbud för de skoterintresserade fjällturisterna.

- Här finns det mycket att göra och som också närområdena kan ha stor nytta av menade Kristoffer Widing.

I dag finns det ett välutvecklat skoterledsystem som är flera mil långt och detta kan utvecklas ytterlighare.

Det pratades också om serviceutbildningar och om det goda värdskapet pratade Jonas Wikström som kommer att leda ett sådant projekt i Sälenfjällen.

Thommy Backner talade om barmarksprojektet och en grupp arbetar hårt med att öka antalet gästnätter under den perioden och här finns det också en stor potential då det gäller att skapa nya arbetstillfällen (årsjobb) i Sälenfjällen menade Thommy Backner.

Vid den här höstträffen påtalades också hur viktigt det var att det sker ett samarbete mellan alla aktörer i Sälenområdet vilket ger en större "tyngd" åt den produkt man för ut för att locka turister inte bara vintertid utan även under sommarperioden till Sälenfjällen.


Sören Haga
soren.haga@dt.se
Publicerad: 2009-11-16 09:29

 
Läsarnas kommentarer (17):

Offentlig debatt:

Jag tycker inte att en flygplats i Sälen löser några större transportvolymer. Dessutom finns det redan en flygplats i Mora för långväga Sälen-gäster. Motargument måste man tåla Jonas,om man ska vara med i debatten. Jag hoppas att vi inom en snar framtid har en offentlig debatt om Västerdalarna och transporterna i dina hemtrakter. Jag vet att många läser inläggen här i tidningen.

Leif Lindström , 2009-11-20 19:43

Leif, du håller på att spåra ut

Bästa Leif
Jag har hela tiden sagt att jag tycker tåg är bra, om man skall förflytta folk i regionen.
Jag talar inte om hur de som i dag är i Sälen skall komma hit. Den marknaden har vi redan även om vi måste sköta om den. I Sälen säljer man helvecka vid jul, nyår, sportlov & påsk. Övriga veckor säljer man sön-ons, to-sön.
Inte en enda fråga har du haft ett svar på. Hur får du hit någon från Tyskland, England, Holland, Lettland, Polen på ett vettigt sätt om han skall vara häri tre dagar? Vad skulle kostnaden vara med tåg?
Tåg skulle ta 12-16 timmar från Köpenhamn om man kollar SJ, det skulle vara fyra byten, med barn, skidor, väskor etc. London eller Amsterdam kan man inte mata in i SJ system, om de inte säljer eller om det inte finns någon efterfrågan vet jag inte.
Du har haft detta som en hjärtefråga i många år, vad säger politikerna? Om det är en lysande idé lustigt att inga politiker affärsmän fattar deras eget bästa. Tänk att alla styrande, politiker och affärsmän 50-60 år har varit så inkompetenta.

Spåra inte ut och dra det där med ”fina direktörer”, ”direktörer i backen” aldrig har jag..” ”köttbullar, plankor” etc börjar bli tröttsamt. Och än en gång, det är inte hur vi förflyttar oss i regionen.

Lev väl
Jonas Persson

Lev väl Jonas Persson, 2009-11-20 14:37

Tänk om...

Västerdalsbanan skulle kunna ingå i ett större nät, som transsibiriska järnvägen (fast mycket kortare naturligvis). En sträcka som turister från hela världen kunde ta för att se vårt vackra Norden. Västerdalsbanan kunde gå in i Trysil och vidare upp i Nordnorge. Stopp och aktiviteter längs vägen som turistmål som Sälen. Orterna längs rutten går ihop i marknadsföring ut i världen i resetidningar, reseprogram på tv o.s.v.

Bente, 2009-11-20 09:55
 
Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Malung/Sälen fredag 19 mars 2010:

Gav kassan till Haiti

SÄLEN. Barnen i Sälen valde bart badresor och leksaker. Nu ska barn i Haiti få pengarna.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Misstänkt rattfull voltade i Sälen

SÄLEN. En singelolycka inträffade strax efter nio på torsdagsförmiddagen efter fjällvägen mellan Högfjällshotellet och Tandådalen i Sälenfjällen.

Läs mer
Läs mer

 (0)


De väntar invasion av pimpelfiskare

MALUNG–LIMA.. Närmare 700 av Sveriges bästa pimpelfiskare invaderar Malung och Lima till helgen. Fiskeklubben Skinnkroken i Malung arrangerar SM i pimpelfiske. Tävlingarna avgörs på Tisjön i Lima lördag och söndag.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Kan få sluta - efter 44 år

MALUNG. Uppgiven och tryckt stämning hos Jofa Reebok efter varslet. Fack och anställda är besvikna.

Läs även: 33 får gå hos Jofa Reebok.

Läs mer
Läs mer

 (20)


Falska 50-lappar i Sälen

SÄLEN. Under helgen har falska 50-kronorssedlar varit i omlopp i Sälenfjällen.

Läs mer
Läs mer

 (2)


33 anställda sägs upp

MALUNG. På mindre än ett halvår har Jofa Reebok halverat sin arbetsstyrka.

"Synd att allt vi varit stolta över ska bort."
JOFA engagerar läsarna. Kommentera du också!

Ledare: "Tungt besked för Jofa-anställda"

Läs mer
Läs mer

 (27)


80 barn åkte Hasaloppet

MALUNG. Skidtävlingen Hasaloppet i Malung drog mycket folk, både tävlande och åskådare.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Han vill ha godsterminal

MALUNG. Tom Martinsson (M), numera oppositionsråd i Malung- Sälens kommun, men också kommunens företrädare i Intresseföreningen Västerdalsbanan, motionerar till kommunfullmäktige om en ny godsterminal vid f.d. timmerterminalen i Malungsfors.

Läs mer
Läs mer

 (11)


Lurades på stugan i fjällen

SÄLEN. Många drabbade av falska annonser på Blocket. Två anmälningar förra veckan.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Vilken bjässe, Fredrik!

MALUNG. Tioåriga Fredrik fiskade upp en halv meter lång aborre som vägde 1,7 kilo.

Läs mer
Läs mer

 (7)


Stöld av bilsläp i Sälen

SÄLEN.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Thomas snabbast i otrimmad bil

BILSPORT/LIMA. Mats Jonsson vann vandringspriset i klassiska LBC-ruschen, men Thomas Thunström var snabbast i otrimmade bilar.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Inte lätt vara nödig

SÄLEN. Det är inte lätt att vara nödig i Sälenfjällen.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Nytt JSM-guld till Malung

SKIDOR/HUDIKSVALL/UPPDATERAD 13.40. Vilka dagar Malungstjejen Stina Nilsson har i Hudiksvall. På lördagen vann hon sitt andra JSM-guld. Nu i dubbeljakten.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Trafikolycka i Sälen

SÄLEN.

Läs mer
Läs mer

 (0)


En person skadad i älgolycka

MALUNG.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Nyktert i fjällen

MALUNG. Många nyketerhetskontroller i Sälen - men få har kört rattfulla.

Läs mer
Läs mer

 (3)


Skinnjacka poppis i kylan

MALUNG. Nedgången vändes när kylan kom. Nu vill många ha skinnkläder.

Läs mer
Läs mer

 (3)


Skinnarspeletletar ny Lisbet

MALUNG. Skinnarspelet i Malung söker efter en ny "Lisbet från Lingärde" i Skinnarspelet som skall framföras efter ett års uppehåll under midsommarhelgen i Malung. Enligt de planer som finns skall en föreställning ges men skulle det visa sig att intresset från allmänheten är stort kan det också tänkas bli en extra föreställning.

Läs mer
Läs mer

 (1)


JSM-guld till Stina

SKIDOR/HUDIKSVALL. Stina Nilsson från Malungs IF gick inte att hejda när sprinttävlingen i junior-SM avgjordes på torsdagseftermiddagen. Men det blev ytterligare dalamedaljer.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Läs allt om Vasaloppet

Här hittar du massor av artiklar om och kring Vasaloppet.

Läs mer
Läs mer


Följ debatten!

Läs alla insändare från Malung-Sälen här.

Läs mer
Läs mer


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>