[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVHär övar Team Moraeus

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Femåring bestulen på snowracer


LUDVIKA



Felix förvarade sin snowracer innanför porten, men det är inte ovanligt att grannarna förvarar sina "bobar" utomhus. Inga andra saker verkar ha försvunnit.  Foto: Peter Ohlsson

Felix Wärme, 5 år, blev i förra veckan bestulen på sin snowracer som stod förvarad innanför porten hemma på Tre krokars gata.
- Det är lågt att stjäla leksaker från barn, tycker pappa Jens.
Far och son har letat efter den försvunna "boben" i kvarteret, men hittills utan resultat.

Kommentarer (6)

Det var i onsdags som familjen upptäckte att Felix snowracer var försvunnen. Felix, som nyligen fyllt fem år, brukade ta med sig sin "bob" till dagis eftersom barnen ofta åker pulka där. När han och pappa Jens kom ner på morgonen var snowracern borta.

Först trodde Felix att mamma bara glömt den bak i bilen sedan dagen innan, men när de kontrollerat förstod de att Felix blivit bestulen. Eftersom de alltid förvarar snowracern innanför porten måste någon ha gått in i lägenhetshuset och tagit den.

- Det är dålig stil att stjäla så här från barn, säger pappa Jens som satt upp lappar där han efterlyser den försvunna "boben".

Nu får Felix nöja sig med att åka stjärtlapp och tefat. Eller på rumpan i overallen.

- Förut åkte jag nästan varje dag med min snowracer, säger Felix, som tycker det är elakt att någon stulit från honom.

Pappa Jens har hört sig för bland grannarna med ingen annan verkar ha råkat ut för småstölder. Det är vanligt att man förvarar exempelvis pulkor och barnvagnar i trappuppgången, men så vitt han vet har inget annat försvunnit.

- Jag och Felix har letat i kvarteret och i alla trappuppgångar efter snowracern men vi har inte sett några spår efter den. Dessutom snöade det ju väldigt mycket förra veckan, så om någon tjuvlånat den och sedan lämnat "boben" ute är den ju översnöad nu.

Snowracern var bara två år gammal och såg ganska speciell ut i svart, med rosa sadel och gula bokstäver på sidorna.

- Den var av märket Stiga, modellen Blackliner, säger pappa Jens. Om det är några ungar som har knyckt den kanske föräldrarna får upp ögonen nu och undrar vart de fått den där snowracern ifrån.

Familjen bor alldeles intill en stor pulkabacke, så Felix har annars haft nära när han velat gå ut och leka med snowracern.

- Vi bor ju precis vid den allra största backen, säger Felix stolt och pekar på en av de branta sluttningarna nedanför Högberget.

Han är trots stölden på ganska gott humör och tumlar runt i en av snöhögarna på gården. När Felix inte är fokuserad på lek håller han och pappa Jens ögonen öppna efter den försvunna snowracern.


Louise Sundström
nlt.red@dt.se
Publicerad: 2010-02-09 06:45

 
Läsarnas kommentarer (6):
1-3 | 4-6 | Alla

Tråkigt men köp en ny....snowracer!

Med föräldrar som inte lär sina barn vad som är rätt och fel får vi tyvärr leva med problemet.
Att ta andras ägodelar verkar även bero på ökad asylpolitik i vissa fall, därmed inte sagt att det är så i det aktuella fallet.
Men man blir förbannad, men det går också häftigt över då man inser att snowracern är bort och inte kommer tillbaka för att man hetsar upp sig.
Sånt är livet.

Lotta, 2010-02-10 08:05

Samhället

Detta är produkten av samhällets förtryckande ideal! Troligen har några äldre ungdomar knyckt snowracern för att i hemlighet utagera barnet i dem själva. Detta för att samhället inte accepterar en 18åring som köper sin egen snowracer. Haha...

För övrigt så tror jag inte Felix sitter och läser komentarerna på DT, så vill ni uttrycka er empati får ni nog tala med han personligen.

Pulka, 2010-02-09 22:39

fel inställning

Jag vill inte verka pessimistisk, men tyvärr så finns det de som tror att man kan gå ut och ta någon annans saker. Kanske har de själva inte råd att köpa en snowracer, de kostar trots allt bortåt 800 kr.
Jag var medveten om detta när jag köpte en snowracer till min pojk nu i vinter, den låser vi fast varje kväll med ett rejält lås.
Tyvärr så ser samhället ut så idag, det spelar ingen roll om det är en bil, märkesskor i omklädningsrum eller leksaker till barn. Allt är stöldbegärligt för den som inget har.
Hoppas du får tillbaka din snowracer Felix!!

Mamma, 2010-02-09 19:43
1-3 | 4-6 | Alla
 
Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Ludvika fredag 19 mars 2010:

Henriksson ligger lågt efter kritik

LUDVIKA. Ingvar Henriksson tänker inte ge sin syn på "Nautilusaffären". Inte nu.
- Jag har inga kommentarer.

Läs även: "Mycket allvarlig kritik"
Läs även: Revisorn: "Henriksson är feg"

Läs mer
Läs mer

 (10)


Misshandel under cykellopp

LUDVIKA. En 75-årig kvinna från Ludvika har dömts av tingsrätten i Falun till 40 dagsböter på sammanlagt 2 000 kronor för att ha slagit en annan kvinna i ansiktet.

Läs mer
Läs mer

 (0)


22-åring påstår att han blev rånad

LUDVIKA. En 22-åring från Ludvika ringde sent på torsdagskvällen till polisen och uppgav att han vid järnvägsstationen en stund tidigare blivit tvingad av två okända män att lämna ifrån sig en 50-lapp och sitt id-kort.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Satsar på nytt

Ludvika. Moscow Knights har gått från pop till tunga riff.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Varselhotet har krympt drastiskt

LUDVIKA. Minskad budget för social- och utbildningsförvaltningen hotade från början 62 tjänster inom skola och förskola. Rektorerna har dock skickligt undvikit varsel genom att bland annat spara in på tjänster vid pensionsavgångar. Endast en person varslades slutligen om uppsägning.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Fixarprogram i tv har satt en ny trend vid husförsäljning

LUDVIKA. Raden av inredningsprogram i tv har inte bara inspirerat svensken att se om sitt hus. De har också satt en trend för vad som styr priset vid en försäljning.– Jag har blivit mer och mer övertygad om att det är så, säger fastighetsmäklare Ralph Blommé i Ludvika.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Snart kan hon åtalas

GRÄNGESBERG. Kvinna som misstänks för dödsbranden i Grängesberg kan snart bli åtalad, tror åklagare.

Läs mer
Läs mer

 (0)


De visste inget om larmet

LUDVIKA. Livsmedelsinspektör läste om mögellarm på dt.se. Men butiker visste inget när han ringde.

Läs även: Semper återkallar gröt och välling

Läs mer
Läs mer

 (3)


Revisorn: "Henriksson är feg"

LUDVIKA. Ingvar Henriksson får ta på sig huvudansvaret för de allvarliga felstegen. Det anser Margareta Gard (M) i kommunrevisionen.

Läs mer
Läs mer

 (9)


"Mycket allvarlig kritik"

LUDVIKA. Kommunen har lidit ekonomisk skada. Beslutsordningen och demokratin åsidosattes. Ingvar Henriksson (S), ordförande i kultur- och fritidsnämnden, får hård kritik i egenskap av huvudrollsinnehavare i "Nautilusaffären".

Läs även: "Henriksson är feg"

Läs mer
Läs mer

 (12)


Outotec köper Millteam Sweden

LU. Outotec med verksamhet i Smedjebacken köper Millteam Sweden med verksamhet i Kiruna, Ludvika och Helsingborg.

Läs mer
Läs mer

 (0)


HVDC-allians mot ABB

LUDVIKA. ABB:s svåraste HVDC-konkurrenter Areva, Siemens och Prysmian har bildat en allians och snott ABB:s idé om ett likströmsnät för utvinning av vindkraft och elhandel i Nordsjön.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Fukt leder till takbyte i Kyrkskolan

LUDVIKA. Läckaget lär ha pågått under många år, men vinterns snö- och istryck har gjort läckandet så omfattande att det nu krävs takbyte i slussen in till Kyrkskolans aula.
Även aulan är fuktskadad och oanvändbar en tid framöver, vilket sätter inte minst Västerbergslagens kulturskola i en brydsam situation.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Isig gata upprör

Ludvika. Vinterns stora snömängder innebär problem för många att ta sig fram. Svårast är det för personer som är beroende av hjälpmedel som rollatorer eller rullstolar.
- Det är bedrövligt. Jag har aldrig varit med om något liknande, säger Karl Gustaf Backström.

Läs mer
Läs mer

 (9)


Ludvikaföretag borrar efter järnmalm i Kallak

LUDVIKA. Beowulf Mining har tecknat kontrakt med Ludvika Borrteknik om borrningar efter järnmalm i Kallak.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Här är 17-åringen som startar eget

PERSBO. 17 år och egenföretagare. Kalle har köpt första maskinen.

"Dalarna behöver fler driftiga ungdomar precis som du."
Många kommenterar artikeln. Gör det du också!

Läs mer
Läs mer

 (26)


Nu blir det stafett i "Turen"

LUDVIKA. Mellan Sälen och Mora springs och skidas det sedan många år tillbaka i stafettform i Vasastafetten och Stafettvasan, som båda lockar många kompislag.
Nu hakar mountainbikens Finnmarksturen på trenden och bjuder in till Finnmarksstafetten.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Skog säljs

GRANGÄRDE. De mångåriga "sockenstugebråket" kan nu vara på väg mot sin epilog.
I nästa vecka får medlemmarna ta del av ett förslag om att sälja skogsmark för 155 000 kronor.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Tungviktare genom Dalarna

DALARNA. På tisdagsförmiddagen gick en stor och tung transport genom Ludvika, Borlänge, Falun och vidare till Hofors.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Boliden fortsätter att borra runt Gränsgruvan

PERSBO. Boliden annonserar en ytterligare en borrkampanj med 13 diamantbortrhål runt nedlagda Gränsgruvan strax söder om de två inmutningarna i Persbo som kanadensiska Tumi och Kopparberg mineral hittat stora mineraliseringar

Läs mer
Läs mer

 (0)


Följ debatten!

Läs alla insändare från Ludvika här.

Läs mer
Läs mer


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>