Cirka 4 000 besökare på Efterfesten
Efterfesten, som uppföljare till Ludvikafesten, blev rena succén.
– Vi har inte riktigt hunnit räkna på det än, men en uppskattning är att det var 4 000 besökare här under helgen, säger en mycket nöjd arrangör, Ricky "Kvick" Elfberg.
Tidningen träffar honom på söndagen, då nedmontering pågår efter festligheterna på och kring Garvarns torg.
– Jag har bara hunnit sova två och en halv timme, men det känns bra ändå med tanke på att det här blev en totalsuccé som visar att Efterfesten har kommit för att stanna.
Det är till och med så att "Kvick" Elfberg och hans kollegor i företaget Nöjesmetro har tankar på att komplettera Ludvikafesten och Efterfesten med något i stil med Förfesten.
– Ja, vi spånar lite på en sådan idé, säger han en smula hemlighetsfullt.
Helgens evenemang drog som väntat mest folk under lördagen, då dragplåstret Loreen uppträdde. Bara förköpen av biljetter uppgick till bortåt 1 000 då.
– Under fredagen var det cirka 500 besökare här, men då var det också lite av förfest till Efterfesten.
Med tanke på den lyckade bokningen av Loreen är förstås frågan vilken artist som kan locka lika mycket folk till Efterfesten nästa år.
– Winnerbäck eller Ledin kanske? Men det beror också på vad vi kan hitta på för något till Ludvikafesten.
"Kvick" Elfberg ler och avslutar:
– Det här gick verkligen bra. Nu riktar vi närmast in oss på Fest på Folkans tioårsjubileum 2 november, exakt på dagen tio år efter första Folkanfesten. Noice kommer och spelar och biljetterna släpps i september.




















