Allt tyder på att det var en olycka
Helt klarlagt är det inte, men allt tyder på att den man född 1988 från Ludvika som julaftons morgon hittades svårt skadad intill Faluvägen i närheten av Hammarbacken blev påkörd av tåget.
Relaterat
Mannen blev så illa skadad att han transporterades till akademiska sjukhuset i Uppsala för akut vård och i ett tidigt skede fanns det misstankar om att mannen blivit misshandlad.
Mannen vårdas nu på Falu lasarett och polisen i Ludvika var i tisdag i kontakt med honom och på nytt sa han sig inte komma ihåg något av händelsen.
– Alla tyder på att han det var en olycka, att han blev påkörd av tåget, säger Ove Hedman vid Ludvikapolisen och fortsätter:
– Alla undersökningar är genomförda, rättsläkaren har uttalat sig och vi har undersökt de uppgifter som vi har fått in. Mycket mer än så kan vi inte göra i nuläget.
Med tanke på att utredningen inte kommer längre säger Hedman att fallet eventuellt kommer avskrivas.
– Men det betyder inte att det är nedlagt. Om mannens minne kommer tillbaka och nya uppgifter kommer fram kan utredningen tas upp igen.




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 feb 2012 07:31 M (Ej registrerad)
Tag eller inte men en riktig kampe har han iaf varit! Sa stolt over dig bror! <3
Skrivet 8 feb 2012 23:09 Mistänksam (Ej registrerad)
(Jag undrar om gäddan är fisk sa flundran.)Det var väl karnse en svartkläd? För var det någon vit så harde det ståt i tidningarna, Bara att skriva att det var tåget,vem går i närkamp med ett tåg trovärdigt knappast!!Fan trot sa kolingen!!!!