Ny manifestation mot rasism
Dalarna mot rasism kommer i dag att ansöka om att den 11 februari få arrangera en ny antirasistisk manifestation i Ludvika.
– Vi vill visa att vi inte ger efter för attacker som den i Ludvika i lördags, säger Daniel Riazat.
Relaterat
Dalarna mot rasism är ett närverk som jobbar för mångfald och mot främlingsfientlighet. Organisationen bildades 2009 och Daniel Riazat var en av initiativtagarna. Han är även kommunpolitiker i Falun och representerar Vänsterpartiet.
Det var också Riazat som i lördags blev slagen i huvudet med en flaska i anslutning till den antirasistiska manifestationen i Ludvika. Och i tisdags beslutade Dalarna mot rasism att man, tillsammans med andra organisationer, lördag den 11 februari ska arrangera en ny antirasistisk manifestation i Ludvika.
– Vi ska lämna in en ansökan i morgons (läs: i dag). Vi vill visa att vi inte ger efter för attacker som den i Ludvika i lördags. Manifestationen är ett ställningstagande, säger Daniel Riazat.
Riazat säger att upplägget blir det samma som i lördags, det vill säga att man tågar genom de centrala delarna av staden och så ska tal hållas. Däremot är det i nuläget oklart om det blir något efterföljande möte.
På frågan om det inte finns risk för att den nya manifestationen kommer att provocera de rasistiska och högerextremistiska krafterna svarar Riazat.
– Vi gör inte det här för att reta folk. Om de ändå blir retade så är det deras sak, inte vår.
Daniel Riazat säger vidare att det i Ludvika finns ett stort intresse båda bland unga och äldre för att jobba mot rasism, men att det för närvarande inte finns någon lokal organisation.
Angående manifestationen i lördags säger Riazat att han har fått många reaktioner.
– Det har aldrig varit så många positiva reaktioner som nu. Vi har fått stöttning från många håll, det är folk från hela Norden som har hört av sig, upplyser Riazat.
När Nya Ludvika Tidning i går pratade med Daniel var han på väg till en vårdcentral sedan han blivit illamående efter flaskattacken i lördags.





































Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 feb 2012 10:34 talpha europeus (Ej registrerad)
Hm
Visst är det så att vi ALLA härstammar från Afrika från begynnelsen?
Ett mångkulturellt samhälle är underbart att leva i.
Spela gärna J Lennons "IMAGINE" och lyssna och njut.
Tänk dig en värld utan gränser där vi alla är lika mycket värda!!
Skrivet 2 feb 2012 10:31 Lugn! (Ej registrerad)
Fullständigt vansinne att gå ut och provocera alldeles i onödan och speciellt nu.
Väldigt dålig tajming.
Skapar bara konfrontation i onödan.
Kanske bästa att byta ut toppluvan mot hjälm istället.
(ett skämt bara)
Skrivet 2 feb 2012 10:30 Mathias (Ej registrerad)
Tom (Ej registrerad) skrev:
Det finns ca 200 länder/stater i världen. I alla mätningar och undersökningar över vilka länder som det är bäst att leva i så ligger alltid Sverige i toppskiktet. Jag brukar ofta tänka på det. Vilken osannolik tur man har haft som blivit född här i stället för te x Pakistan, Nordkorea, Afghanistan, Iran, Mexico...listan kan göras lång.
Ändå så ska det alltid klagas på allt. Hoppbackar, invandring, IKEA, TV-program, tågtrafik, politiker, festivaler, ungdomar, pensionärer...puuh! Jag tror jag går ut och tar en promenad i stället...och njuter av den underbara tur jag haft!
Helt rätt inställning! Kunde inte skrivit det bättre själv.
Kärlek o Fred !
Skrivet 2 feb 2012 10:04 Maria (Ej registrerad)
Svenskar är roliga. Å ena sidan vill vi vara kontinentala, liberala och öppna. Å andra sidan är vi så osäkra på vår identitet att vi blir livrädda och skeptiska när vi ser en utländsk människa.
Skrivet 2 feb 2012 09:56 cream (Ej registrerad)
Svar till "ZZ". Varför kan man inte anordna den i tex. Borlänge eller Falun? Varför just Ludvika? Provoserande mot dom anhöriga är vad det är, men det struntar ni väl i.