Manifestation mot rasism anordnas på lördag
På lördag, med start 13.00, hålls en antirasistisk manifestation i Ludvika centrum.
Det är ABF och ungdomshuset Haffas som står som arrangörer, efter ett initiativ av en trio unga från Västerbergslagen.
Relaterat
– Det har varit en mörk tid i Ludvika och vi vill på det här sättet väcka lite hopp och ljus, säger Kholod Hindi som tillsammans med Malin Sternbeck sett till att budskapet om manifestationen nu snabbt sprids via Facebook.
Även Daniel Lundberg finns bland idégivarna till manifestationen, som dock organiseras av tillståndssökarna ABF och Haffas.
– Det här är ingen politisk manifestation, säger Kholod Hindi.
Hon ser heller inte lördagens arrangemang som någon motåtgärd efter Svenska motståndsrörelsens offentliga möte i Ludvika 9 januari, utan menar att fokus ligger på att betona att Ludvika ska vara "en stad där människor respekterar och accepterar varandras olikheter"´.
Det senare citerat ur den Faceinbookinbjudan som på måndagen hade gått ut till 1 578 personer och som under de närmaste dagarna lär spridas ännu mer på det sociala mediet.
– Sedan har ABF och Haffas också tagit kontakter med olika organisationer och med kommunfolk, säger Kholod Hindi.
Manifestationen inleds vid ABF/gamla Haffas på Storgatan och deltagarna ska sedan tåga till Garvarns torg, där tal kommer att hållas av Daniel Riazat – ordförande i organisationen Dalarna mot rasism.
– Totalt sett tar nog hela manifestationen inte mer än en halvtimme. Vi vill att den ska hållas kort, så att folk tar sig tid att vara med, säger Kholod Hindi.





































Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 jan 2012 22:31 Finito (Ej registrerad)
Är det bara Svenskar som kan vara rasister? Låter lite märkligt.. men det är mycket som är märkligt i dagens Sverige.
Skrivet 25 jan 2012 20:33 Anna (Ej registrerad)
Manifestation är bara politisk och har inget med rasimen att göra!
Om syftet är dödsmisshandeln i Ludvika är det i så fall märkligt, för gärningsmännen har alla invandrarbakgrund!
Skrivet 25 jan 2012 20:09 Anna (Ej registrerad)
Lisa (Ej registrerad) skrev:
Hur kan alla dessa personer vara så invandrarfientliga när den svenska ekonomin är byggd på utländska pengar, hur kan ni rösta på SD när dem vill stänga gränserna och vi lever på export? tänk efter eller just det, ni hade ingen tankeförmåga.
Svensk välfärd är byggd på export till andra länder! Tillväxten bygger på (till viss del) invandringen så att de kan konsumera på skattebetalarnas och välfärdens bekostnad!
Att stänga gränserna är bara din idè
Skrivet 25 jan 2012 20:03 Anna (Ej registrerad)
NATIONELL (Ej registrerad) skrev:
Kommer inte att gå på en manifestation mot Etniska svenskar
Mu Mamman (Ej registrerad) skrev:
VAD är en etnisk svensk?
Snälla förklara det för mig!
Använd ett lexikon om du inte vet.... Annars kan du söka på inte etnisk!
Skrivet 25 jan 2012 12:56 Tess (Ej registrerad)
NATIONELL (Ej registrerad) skrev:
Etnisk Svensk= flaggan,pite palt, midsommar, släkt, snö, vikingar, lucior, ljus öl, språk, dialekter, inga lerhyddor, Eddie meduza, krucing västerås,bibeln, osv.
!! (Ej registrerad) skrev:
Jaha!
Visste inte att Lucia var svensk?
Inte heller att dialekter var något som bara fanns i Sverige, eller BIBELN! Skrevs den i Sverige?
Wow, vad jag har missat mycket!
Pite palt påminner mycket om en rätt från mellanöstern som kallas kobbe, men det är klart att våra vikingar lagade den när de for runt på handels- och krigar-stråt och på det viset spred receptet... åh, att jag inte tänkt på det tidigare.
Raggarbilarna i Västerås, är de också svenska? Tycker att de liknar bilarna från USA ganska mycket, men amerikanerna var väl här och tjuvtittade på våra för att sen bygga egna.
Flaggor finns i alla länder,tror jag, men jag kan ha fel!
Precis sådana kommentarer jag menar! Det du beskriver gäller för alla länder och all dess historia!
Vi har alltid snott och lånat av varandras religioner, kulturer och ideer. du är ett dåligt exempel på en person som vill verka för alle man...skäms!!!
Du vill inte hylla våra(?) vikingar men kanske då istället mellanösterns sjöpirater (dåtid) eller dess krigsherrar...