Här blir drömmen sann
Relaterat
Något av en dröm gick i uppfyllelse för Emma och Filippa Wähl när de fick chansen att sjunga in en egen skiva. Och då gjorde det ingenting att musiken var ABBA:s. Foto: Thomas Isaksson
Alexander Högbom dirigerar Emma och Filippa Wähl när de sjunger in texten till ABBA:s hitlåt Money, Money, Money. Foto: Thomas Isaksson
Foto: Evalena Karlsson
Det här blev till och med en aktivitet som blev populärare än vad arrangören räknat med. Alexander Högbom som fick frågan om han inte kunde hitta på en ny och annorlunda aktivitet hade inte räknat med det stora intresset:
- Vi blev nedringda när det här blev känt. Det är nog runt 30 som anmält sig, men vi kunde bara ta emot sammanlagt 20, meddelar Alexander Högbom som under tisdagskvällen var i full färd med att dirigera den första gruppen.
- Och det är bara tjejer som anmält sig, tillägger han och printar fram texter till den förinspelade musiken.
Upplägget är en sorts proffsig variant av karaoke, och målgruppen är 7-13-åringar. Skillnaden är dock som sagt att här befinner man sig i en riktig inspelningsstudio med all tänkbar teknik.
Johan Hjelm sköter ljudet när syskonen Emma och Filippa Wähl är i studion för att lägga sina sångröster till ABBA-klassikern "Money, Money, Money".
Alexander är inne tillsammans med tjejerna:
- Nu, klämmer ni i allt vad ni kan, hörs han uppmana duon.
Emma och Filippa följer råden. När de kommer ut ser de ganska nöjda ut. Och de var inte det minsta nervösa inför debuten.
- Vi var med och något liknande på en golftävling som pappa var med på. Men det var inte alls så proffsigt som det här, förklarar Emma.
Med tanke på responsen påpekar Alexander Högbom att det kan bli en fortsättning på aktiviteten.
























































