Femåring bestulen på snowracer
Relaterat
Felix förvarade sin snowracer innanför porten, men det är inte ovanligt att grannarna förvarar sina "bobar" utomhus. Inga andra saker verkar ha försvunnit. Foto: Peter Ohlsson
Efter att snowracern blivit stulen får Felix nöja sig med att åka stjärtlapp eller i bara overallen. Foto: Peter Ohlsson
Det var i onsdags som familjen upptäckte att Felix snowracer var försvunnen. Felix, som nyligen fyllt fem år, brukade ta med sig sin "bob" till dagis eftersom barnen ofta åker pulka där. När han och pappa Jens kom ner på morgonen var snowracern borta.
Först trodde Felix att mamma bara glömt den bak i bilen sedan dagen innan, men när de kontrollerat förstod de att Felix blivit bestulen. Eftersom de alltid förvarar snowracern innanför porten måste någon ha gått in i lägenhetshuset och tagit den.
- Det är dålig stil att stjäla så här från barn, säger pappa Jens som satt upp lappar där han efterlyser den försvunna "boben".
Nu får Felix nöja sig med att åka stjärtlapp och tefat. Eller på rumpan i overallen.
- Förut åkte jag nästan varje dag med min snowracer, säger Felix, som tycker det är elakt att någon stulit från honom.
Pappa Jens har hört sig för bland grannarna med ingen annan verkar ha råkat ut för småstölder. Det är vanligt att man förvarar exempelvis pulkor och barnvagnar i trappuppgången, men så vitt han vet har inget annat försvunnit.
- Jag och Felix har letat i kvarteret och i alla trappuppgångar efter snowracern men vi har inte sett några spår efter den. Dessutom snöade det ju väldigt mycket förra veckan, så om någon tjuvlånat den och sedan lämnat "boben" ute är den ju översnöad nu.
Snowracern var bara två år gammal och såg ganska speciell ut i svart, med rosa sadel och gula bokstäver på sidorna.
- Den var av märket Stiga, modellen Blackliner, säger pappa Jens. Om det är några ungar som har knyckt den kanske föräldrarna får upp ögonen nu och undrar vart de fått den där snowracern ifrån.
Familjen bor alldeles intill en stor pulkabacke, så Felix har annars haft nära när han velat gå ut och leka med snowracern.
- Vi bor ju precis vid den allra största backen, säger Felix stolt och pekar på en av de branta sluttningarna nedanför Högberget.
Han är trots stölden på ganska gott humör och tumlar runt i en av snöhögarna på gården. När Felix inte är fokuserad på lek håller han och pappa Jens ögonen öppna efter den försvunna snowracern.






















































