Piren i konkurs
Relaterat
Konkursförvaltaren Magnus Walberg kom i går till Piren där han träffade de tre delägarna. Konkursen förklaras främst med att Piren hade för få gäster i höstas. Nu är det upp till fastighetsägaren Kurt Kristensen att hitta en ny krögare. Foto: Gunne Ramberg
Artikelserie
- Allmänt sett betyder det att företaget inte klarar att betala sina skulder och att det inte är något tillfälligt utan att man bedömer att man långsiktigt inte klarar det.
Det säger konkursförvaltaren, Faluadvokaten Magnus Walberg, som i går eftermiddag klockan 14 kom till Piren för att träffa de tre delägarna.
Efteråt berättar Walberg att Hedberg, Roger Ritola och Jan Fagerheim förklarat att restaurangen i höstas hade färre gäster än beräknat och att det är orsaken till konkursen.
- Intäkterna har helt enkelt inte räckt till för att täcka kostnaderna.
Magnus Walberg kommer på måndag att träffa personalen och under nästa vecka kan det komma beslut om restaurangen ska hållas öppen under tiden som hyresvärden Kurt Kristensen söker efter en ny krögare.
Piren har redan hållit stängt i flera dagar, officiellt "på grund av sjukdom". Men det var alltså värre än så.
- Hur stor bristen i boet är kan jag naturligtvis ännu inte uttala mig om, säger konkursförvaltaren.
Personalen på Piren var i går förmiddag kallad till ett möte. De åtta församlade fick då information om konkursen.
- Vi hade väldigt mycket gäster i december men tidigare i höstas var det sämre. Men höst och vår brukar alltid vara dåliga, säger en av de anställda, hovmästaren Ylwa Dahlfors.
- Det är klart att jag hoppas på en fortsättning och att en erfaren krögare tar över, tillägger hon.
- Väldigt tråkigt med konkursen. Man har ju hört att de haft många gäster så jag trodde att det gick bra, säger Bitte Gustafsson, ordförande för Hotell- och restaurangfackets avdelning i Dalarna.
Restaurang Piren i Väsman AB är ett dotterbolag till Mat & Nöje AB. Konkursen för Pirenbolaget påverkar inte övrig verksamhet i Mat & Nöje med Källarbaren, Tant Selmas och Bergslagskonditoriet, enligt Magnus Walberg.
Pirenbolagets ägare vill inte kommentera konkursen.
- Vi har gemensamt bestämt att eftersom konkursförvaltaren nu tagit över så får han ha all kontakt med medierna, säger Jan Fagerheim.
Fakta:
































