Välbesökt Vägskäl firar 15 år
Många kom till invigningen av Vägskäl 2012 som i år har Japansk Grafik som tema. Kazuhito Sahara som ställer ut var på plats.
– Jag är glad över att få ställa ut här i Leksand, säger Kazuhito Sahara.
Relaterat
Kazuhito Sahara vid den del av utställningen hans konstverk hänger. Kazuhito var dagens hedersgäst.Fotograf: Seth Jansson
Fumiko Okino och Nils Alm spelade både japansk och svensk folkmusik under invigningen.Fotograf: Seth Jansson
Vägskäls femtonde år blev snabbt välfyllt nere i utställningslokalen i Leksands kulturhus. Vägskäl är namnet på ett internationellt projekt i Leksand där konstnärer från hela världen deltagit genom åren. Eftersom jubileet sammanfaller med firandet av Leksand och Tobetsu 25 åriga vänskap var det naturligt att ha en utställning med Japansk Grafik.
Utställningen sträcker sig över 200 år och stilarna är från Ukiyo-e till Manga. Monica Östman som var på besök tycker att Vägskälsutställningar alltid är intressant.
– Att vissa av grafikerna är så gamla tycker jag är häftigt. Sen gillar jag också trycken som hänger också, säger Monica Östman.
Kazuhito Sahara, 36 år, undervisar i konst på Tokyos universitet. Det är första gången han besöker Sverige och förutom Leksand har han besökt Astrid Lindgrens barnsjukhus för att titta på konstverken där.
Han blandar stilar med traditionell teknik.
– Det bottnar i mina känslor och smak. Jag har också gjort det man kan kalla "motion-painting", det vill säga att jag har gjort massor av stillbilder som i en filmrulle och satt ihop det till ett större konstverk, säger Kazuhito Sahara.
En öppningsceremoni hölls där Fumiko Okino och Nils Alm spelade både japansk och svensk folkmusik. Därefter delade Jovica Marceta ut presenter till de som spelat en stor roll i Vägskälets historia. Jovica Marceta fick i sin tur en gåva för sitt arbete av Leksands Kulturchef Marie Folkesson.






















