Livsmedelsupphandling engagerar
Cirka 25 personer deltog på Vänsterpartiet och ABF:s kafékväll där temat var Kommunal Livsmedelsupphandling. Även om kommunen kan upphandla ekologiskt är det svårt att upphandla lokalproducerat.
– Det är Ickediskrimineringsprincipen mot andra företag i EU, säger SKL:s upphandlingsexpert, Mathias Sylwan.
Relaterat
Mathias Sylwan berättade om att det har skett en ändring i synen på offentlig upphandling som gör det möjligt för kommunerna att upphandla livsmedel som har kraftigare djurskydd.Fotograf: Seth Jansson
Leksands kommun ska tillsammans med Malung-Sälen, Vansbro, och till viss del Rättviks kommun upphandla livsmedelsförsörjningen för kommunens verksamheter som skolmat och mat på äldreboenden.
En stor skillnad mot förra gången är att det har hänt en del inom rättsväsendet i Sverige gällande tolkningen av lagen om offentliga upphandlingar.
– De har tolkat det som att upphandlaren inte får ställa krav utöver vad som är minimikraven i reglerna för produktion och saluföring i unionen, säger Mathias Sylwan.
Vilket har varit praxis i samtliga förvaltningsrätter och kammarrätter i landet. Tills i februari i år då Stockholms kammarrätt gav Sigtuna kommun rätt att ställa krav på djurskydd i sina livsmedel som gick utöver vad som var minimikraven för produktion.
– EU vill att offentlig upphandling ska användas för att driva på utvecklingen av hållbara och miljövänliga produkter, säger Mathias Sylwan.
Nyckeln till att upphandla miljövänliga varor är hur frågorna och ska-kraven formuleras.
– Man har stor frihet när det gäller vad man upphandlar. Det är mindre fritt att styra vem som ska producera och hur det ska göras, säger Mathias Sylwan.
Enligt kostchefen på Leksands kommun, Tullie Sundberg, så ska förfrågningsunderlaget gå ut januari-februari.
Ronny Svensson som deltog berättade om sitt projekt som går ut på att lära kommunerna i länet att upphandla på ett bra sätt.
Åhöraren Inger Fredholm frågade om det var realistisk med att få närproducerat med i upphandlingen.
– Det finns legitima sätt där man upphandlar delar av livsmedlen så att mindre producenter och företag har möjlighet att delta i upphandlingen, säger Mathias Sylwan.























