Fullspäckad Insjödag
I morgon är lördag är det dags för årets upplaga av Insjödagen.
Då kommer bland annat en tv-snickare att bjuda folk på en häftig åktur och en före detta polis och borlängebo sköter snacket.
Relaterat
Motorstunt med Matti Tepsa, hoppborg, torghandel, biltur med Matte "Bygglov" Carlsson och TopGear, tivoli, Clas Ohlsons katalogsläpp, gycklarshow, dalerjakt och ponnyridning - för att bara nämna en bråkdel.
Det är som vanligt ett späckat program när Insjödagen firas på Hjultorget.
Klockan 10 drar man i gång i morgon och sen är det "full snurr" till klockan 16. Speaker för dagen Jonas Leksell - känd både som barnprogramledare, före detta polis och som uppväxt i Borlänge.
På stora scenen huserar såväl Backboons som The memories remains, Ulrik Munther - känd från både Lilla melodifestivalen och "stora" samt Peter Jezewski - en gång i tiden medlem i The Boppers.



















