Vilse i skogen i fem dygn
23-årige Sebastian Lindberg från Leksand som i måndags försvann på vägen från Älvdalen till Leksand har nu funnits vid liv.
Relaterat
23-årige Sebastian var försvunnen i fem dygn innan han hittades på en skogsväg utanför Orsa.Fotograf: Privat
Artikelserie
- LÄS OCKSÅ:
- Har du sett Sebastian? 2012-07-27
Nu har Sebastian Lindberg återförenats med sin familj efter att ha varit försvunnen sedan i måndags. Det var när Sebastian var på väg tillbaka till Leksand från Älvdalen som han körde vilse och hamnade på en skogsväg utanför Orsa. Där hittades han i dag, lördag, av två killar. DT har pratat med Sebastians pappa som är otroligt glad över att sonen har funnits vid liv. Han berättar att Sebastian mår ganska bra trots omständigheterna.
– Han är trött, har ont i fötterna och några rivsår. Dessutom är han väl lite uttorkad.
Sebastian vandrade i skogen i fem dygn innan han hittades. Eftersom han inte hade något batteri på telefonen kunde han inte kontakta någon för hjälp. Han har överlevt genom att äta blåbär och dricka vatten.



















