Tre skadade i plogbilskrock
Två personbilar var på fredagseftermiddagen inblandade i en krock med en plogbil på vägen mellan Leksand och Dala-Järna.
Ingen skadades allvarligt, men tre personer fördes i ambulans till vårdcentralen i Leksand för kontroll.
Relaterat
Det var vid 14-tiden på fredagseftermiddagen som plog- och sandbilen kom åkande på länsväg 570 från Leksand mot Dala-Järna. I höjd med Skallskog mötte han två personbilar.
Den första bilen saktade in, något som den bakom inte uppmärksammade. Det hela ledde till att bil nummer två körde in i den första bilen och sedan krokade i plogbilen.
Fronten på bil nummer två blev helt demolerad, men de som satt i bilen klarade sig utan allvarligare skador. Sammanlagt tre personer fördes till Leksands vårdcentral för kontroll.
Vägen mellan Leksand och Dala-Järna var helt avstängd i en dryg timme.










































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 feb 2012 14:21 Erfaren förare (Ej registrerad)
Duktiga "svennson" är ute och åker bil nu igen...Håll avstånd å lär dig köra bil innan du ger dig ut på luriga vägar!