Granberget lockade nyårslediga
Glada skidåkare åkte under nyårshelgen i Granberget.
- Vi öppnade backen på juldagen och vi hade väldigt mycket folk, men så kom stormen. I torsdags kunde vi öppna halva backen efter tre dagar utan ström, säger Mats Hammarbäck, föreståndare för Granberget.
Snökanonerna gick för fullt och mer natursnö väntas.
Lotta Yttergren, ansvarig för bland annat skidskolan i Granberget hoppas på mer snö och att alla sex nedfarter i anläggningen snart kan öppna.
- Granberget är en hemtrevlig anläggning och i skidskolan har vi duktiga skidlärare som undervisar i alla discipliner, säger Lotta.
På den snö som Granberget kunde erbjuda åkte entusiastiska jullovslediga.
- Människor är jätteglada att vi har öppet. Halva backens längd och en nedfart är vad vi kan erbjuda än så länge med blir det kyla några dagar kan vi öppna mer. Backen ligger i nordläge och det är bra, säger Mats Hammarbäck som sålde liftkort till rabatterat pris.
Granberget har till och med några längdspår, en 500 meter lång preparerad slinga och ett två kilometer långt spår.









































