Clas Ohlson fick miljöpaket
Relaterat
Ett stort gult paket med rött "snöre" och diplom fick Clas Ohlsons vd Klas Balkow ta emot av Dalenergis vd Hans Bywall i går. En uppskattning för att Clas Ohlsons satsning på fjärrvärme. Foto: Annki Hällberg
Artikelserie
- Oj, ett sådant här stort paket har vi aldrig fått tidigare!
Clas Ohlsons vd Klas Balkow trodde knappt sina ögon när en lastbil kom med det knallgula paketet som även fick ett fint rött band omkring sig.
På utsidan stod att läsa: Årets julstjärna och "Grattis till en smart miljöaktör. Minus 1 091 ton CO2/år tack vare installation av fjärrvärme."
- Vi på Dalaenergi tycker om att överraska lite så här i juletid, sa vd Hans Bywall när han överlämnade både diplom och paket.
Kommer ni att dela ut sådana här julklappar fler år?
- Det är inte otänkbart. Vi vill gärna lyfta fram goda exempel i klimatfrågan på lokalnivå, fortsatte Bywall.
Klas Balkow och de andra representanterna från Clas Ohlson som fanns på plats var mycket glada över att få utmärkelsen.
- Genom att alla våra anläggningar i Insjön nu har fjärrvärme, sparar vi en vinterdag som denna tre kubik olja per dygn, berättade fastighetschefen Erik Jacobsson.
- Vi är stolta över vad vi gjort och att få ett erkännande samtidigt som vi kan hjälpa till att påminna alla om att även små miljösteg är viktiga känns också bra, avslutade Balkow.



































































