Modernt energihus
Relaterat
Husets hjärta - den stora värmande öppna spisen med kakelugn effekt. Foto: Mattias Nääs
Lars Nilsson klurade länge på energidetaljerna innan han började bygga sitt hus. Foto: Mattias Nääs
Det bruna energisnåla huset smälter bra in i skogskanten. Foto: Mattias Nääs
Artikelserie
- Relaterade artiklar
- Hoppet lever för HSK 2002-02-11
Extra tjocka väggar i så kallat EKO-fiber, skiffer på golvet närmast ytterväggen med golvvärme under, en stor öppen spis med kakelugnseffekt mitt i huset och solceller på garaget – det är bara något av alla de energifinesser som Lars Nilsson har i sitt nybyggda hus.
- Man kan säga att jag samlat 30 års erfarenheter och tankar när jag ritade det här huset. Jag ville bli så eloberoende som möjligt, men inte helt isolerad, berättar han.
Lars Nilsson är utbildad ingenjör och arbetar just nu som fatsighetsansvarig på Leksands Kommun och är projekchef för ombyggnaden av kommunhuset i Leksand.
För tre år sen började han bygga huset som funnits i hans tankar betydligt längre.
Nu har han bott skogskanten i det bruna timmerhuset med Greklandsblå dörr och fönsterspröjs och karmar i ett och ett halvt år.
- Så jag vet att mina tankar och idéer fungerar även i praktiken.
- Värmesystemet till exempel, säger han och visar den stora öppna spisen som sprider både värme och trevnad i det stora rummet med öppet upp till taknocken.
Spisen är en egen konstruktion med inspiration från en gammal fäbodstuga.
- Det är en blandning mellan kakelugn och öppen spis. Man eldar som i en öppen spis med en stor brasa längst fram men bakom finns det rökgångar som i en kakelugn som därmed höjer verkningsgraden betydligt.
- Jag har också gjort kanaler för luftvärmen ett roster som kommer fram vid fönstren för att motverka kallras.
En annan finess som ofta glöms bort i dagens nybyggda hus är farstun - en slags sluss mellan ute och inne för kläder och skor och som också motverkar kallras när ytterdörren öppnas.
- Den tjocka ekdörren in i huset från farstun stoppar både kyla och inbrottstjuvar, säger Lasse Nilsson med ett skratt.
Målet med huset - som är cirka 90 kvadratmeter med allrum, kök, sovrum och sovloft plus våtrum med plats för både tvätt, bastu och relax - var att bli så självförsörjande som möjligt när det gäller energin samt att få ner driftskostnaderna till minsta möjliga.
Frågan är då om han lyckats?
- Det får jag nog lov att säga att jag har gjort. Mina driftskostnader för huset på ett år är strax under 10 000 kronor
- Då ingår elförbrukning, sophämtning och ved under vintermånaderna. Lägre tror jag inte jag kan komma! Ett energihus rekommenderas att ha en energiförbrukning på under 130 kilowattimmar per kvadratmeter och år. Mitt hus ligger på cirka 67 kW per kvadratmeter.
Fakta om Lars:
Ålder: 55 år
Yrke: Fastighetsansvarig vid Leksands kommun, tidigare
Familj: Sambo och vuxna barn
Bor: Utanför Leksand
Intressen: Vilda djur, natur och fotografering





































































